Maskenin Koruyuculuğunda Nemlendirici Etkisinin de Rolü Var

Çok yeni yapılan bir çalışmada, maskelerin koruyucu etkisinin sadece bariyer görevi görmesinden değil, burun, ağız ve geri kalan solunum sistemindeki nem arttırıcı etkisinden olabileceği gösterildi.

Şubat 17.2021

Çok yeni yapılan bir çalışmada, maskelerin koruyucu etkisinin sadece bariyer görevi görmesinden değil, burun, ağız ve geri kalan solunum sistemindeki nem arttırıcı etkisinden olabileceği gösterildi.

 

Çalışmada maske kullanımı ile solunan, içe çekilen havada, videoda da görüldüğü gibi  nemin ciddi oranda arttığı görüldü. Artan nem solunum yolundaki ince tüylerin üzerindeki maddenin (muko-silyer temizlik) sıvı ağırlığını arttırarak resimde de görüldüğü gibi bir çeşit güçlü bariyer yaratıyor(Bkz. Resim). Bu da virüsün tutunma gücü veya etkisini azaltarak enfeksiyon olasılığını düşürüyor. Bu etki, enfeksiyon geliştikten sonra dahi, maske kullanımının hastalığın ilerlemesini engelleyebileceğini düşündürüyor.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

 

Maske kullanımının pandemide hastalık ve yayılımını azaltıcı etkisi defalarca gösterildi.  Bu faydanın insandan insana hava yoluyla geçişe bariyer olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Özellikle mevsimsel grip ve solunum yolu hastalıklarının özellikle kışın, dışarıda ve iç mekanlarda nem azalmasıyla olduğu biliniyor. Çeşitli yollardan havayı nemlendirmek iç mekanlarda faydalıdır. Maskenin etkisini en azından biz sürekli kullananlar, burun akıntımızın artmasından biliyoruz. Bilim adamları bunun maskenin faydasının bir başka sebebi olduğunu söylüyorlar.

 

Dış mekanlarda hastalık bulaşması hemen hiç olmadığı için dış mekanlarda maske kullanımı çoğu ülkede zorunlu tutulmuyor. Ben de böyle düşünüyorum. Ancak, bu bulgu dış mekanda maske kullanımının belki vücuda girmiş olan virüsün etkili olmasını önlemek açısından faydalı olabileceğini düşündürüyor.

 

Aşıların COVİD-19 enfeksiyonunu azalttığını  görmeye başladığımız bugünlerde, aşılama programları hedeflerine ulaşana kadar, özellikle iç mekanlarda maske takmaya özen göstermeye devam etmeliyiz. Riskli ortamlarda gerekirse 2 hatta 3 tane üst üste de takabiliriz. Ama en azından 1 taneyi takıp kendimizi ve etrafımızı korumaya devam edelim.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER