Nazal sprey COVID için kurtuluş olabilir mi?

Çok yeni bir çalışmaya göre, feret denilen kokarca benzeri, bir çeşit sansarda kullanılan nazal sprey, hayvanları SARS-CoV-2 virüsünden tamamen koruyor. Çalışma ABD Columbia ve Cornell ile Holanda Erasmus üniversitelerinin bilim adamları tarafından yapılmış. Ülkelerin ulusal sağlık kurumları (National Institutes of Health) ve Columbia Üniversitesi tarafından fonlanmış.

Kasım 07.2020

Çok yeni bir çalışmaya göre, feret denilen kokarca benzeri, bir çeşit sansarda kullanılan nazal sprey, hayvanları SARS-CoV-2 virüsünden tamamen koruyor.

Çalışma ABD Columbia ve Cornell ile Holanda Erasmus üniversitelerinin bilim adamları tarafından yapılmış. Ülkelerin ulusal sağlık kurumları (National Institutes of Health) ve Columbia Üniversitesi tarafından fonlanmış.

Sprey bir lipopeptit, yani, aminoasite bağlanmış kolesterol parçacığı içeriyor. Virüsün insan akciğer ya da burun hücresine tutunmasına yarayan sivri (spike ) proteinini örten bir yapıya sahip. Virüs kendi RNA’sını insan hücresine enjekte etmeden bu sivri yapıyla hücreye bağlanıp onu açması gerekiyor. Benzetmek gerekirse,  "Spike " hücrenin fermuarını açıp, hücreye tutunduktan sonra hücreyi enfekte ediyor. Sprey ise ikinci bir fermuar görevi görüyor. Sivri  "spike" yapıya tutunup onun hücre duvarına ulaşmasını engelliyor. Columbia Üniversitesi’nden mikrobiyolog Matteo Porotto mekanizmayı böyle izah ediyor.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Bunun henüz hiç bir dergide yayınlanmamış ve sadece hayvanlarda yapılan küçük bir araştırma olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca virüsün sadece burundan girmeyebileceğini de akıldan çıkarmamalıyız. Ancak, eğer bu spreyin herhangi bir yan etkisi yok, ve insanlarda da etkili olduğu gösterilebilir ise, etkinlik süresine göre günde 1-2 sprey ile tamamen korunmak mümkün olabilir. Bir çeşit her gün yapılan aşı gibi düşünülebilir.

İlaçların, aşıların yoğunlukla araştırıldığı günümüzde çok güzel ve pratik bir çözüm olabilir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER