Omega 3 ten zengin diet kalp krizi geçirenlerin problem şansını azaltıyor.

Yeni bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren hasta eğer düzenli omega 3 ten zengin bir beslenme alışkanlığına sahip ise ciddi sorun yaşama şansı azalıyor.

Kasım 09.2020

Yeni bir araştırmaya göre  kalp krizi geçiren hasta eğer düzenli omega 3 ten zengin bir beslenme alışkanlığına sahip ise ciddi sorun yaşama şansı azalıyor.

İspanya’da Barselona’dan gelen araştırma farklı tip omega 3 türlerini, örneğin; eicosapentaenoik asit (EPA) ve alfa-linolenik asit(ALA) içeren yiyecekleri değerlendirmeye almış. (ALA). EPA içeren bazı besinler balık ve balık yağı, ALA içerenler ise ceviz, bitki yağlarıdır. include flaxseed, chia, hemp, walnuts and vegetable oils.

Araştırmacılar 2011 2016 yılları arasında kalp krizi geçiren 944 hastayı analiz etmişler. Hastaların hepsine kalp anjiosu ile stent konulmuş. Sonrası hastaların 211 tanesi sorun yaşarken 108 tanesi ölmüş. EPA seviyesi yüksek ise problem yaşama riski azalmış, ALA seviyesi yüksek olanlarda ise ölüm riski düşük imiş. Yazarlar, ALA ve EPA’nın sağlık konusunda ortak olup kalp krizi geçirenlerde beraberce uzun vadede fayda sağladıkları yorumlarını yapmışlar.

Yine onlara göre deniz ürünlerinden zengin beslenen İspanya ve Japonya gibi ülkelerde yüksek kalp hastalığı risklerine rağmen, kalp hastalığından ölümün düşük kalmasının sebebi olabileceği olabilir.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Son bir kaç haftadır haberlerimizde kalp sağlığı ile ilgili iyi yeme alışkanlığına sıkça yer verdik. Bu çalışmada öncekilere paralel olarak balık yemenin ve bunun yanında yemiş, örneğin; ceviz ve bitki yağları kullanmanın kalp krizi geçirenlerde iyi olacağını söylüyor. Yani şaşırtıcı bir sonuç yok.

Bu araştırmada dikkat çeken, tek negatif ise araştırmanın finansal desteğinin California Ceviz Komisyonu’ndan gelmesidir. Bu parasal desteğin sonuçları ne kadar etkilediği tartışılabilir.

Bence yukarıda yazdığım gibi diğer yeni araştırmaların, gösterdiğine paralel bu araştırma sonuçlarını güvenilir kabul edebiliriz.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER