İsrail Toplu Aşılama Sonuçları Gayet İyi

Medyada ve burada sıkça bahsi geçen İsrail toplu aşılama programıyla ilgili resmi veriler çok prestijli bir dergide yayınlandı. Pfizer/BioNTech aşısı gerçek hayatta da bir hayli etkili olduğu görülüyor.

Şubat 25.2021

Medyada ve burada sıkça bahsi geçen İsrail toplu aşılama programıyla ilgili resmi veriler çok prestijli bir dergide yayınlandı. Pfizer/BioNTech aşısı gerçek hayatta da bir hayli etkili olduğu görülüyor.

Yaklaşık 1.2 milyon insan araştırmada bildiriliyor. Yarısı 20 Aralık 2020 ile 1 Şubat 2021 arası aşılanan diğer yarısı da, bu sürede aşılanmayan insanların kıyaslaması yapılmış. Ciddi COVİD hastalığı gelişimi, sadece şikayet olan hastalık gelişimi, şikayetsiz, asemptomatik enfeksiyon, hastaneye yatış ve ölüm rakamları ölçülmüş. Bu rakamlar aşılama esnasında farklı zaman dilimlerinde ölçülüp aşının ilk doz ve ikinci doz sonrası kaçıncı günde etkisinin arttığına bakılmış.

 

İlk aşıdan 2-3 hafta, ikinci dozdan bir hafta sonrasında yapılan değerlendirmelerde; ilk dozdan sonra, yani başka değişle ikinci doz öncesi enfeksiyon oranında %46, ikinci doz sonrasında ise %92 azalma görülmüş. Şikayetsiz insanları da içeren bu verinin yanında hastalığı şikayeti olarak geçirenlerde bu oranlar %57 ve %94, hastaneye yatacak kadar kötü olmada ise %74 ve %87 olarak gerçekleşmiş. İlk aşıdan sonra dahi ölüm önleme etkisi ise %72 olmuş.

Sıkça tartışılan virüsün yayılmasını önleme kriteri olarak kullanılan  asemptomatik enfeksiyonda ise ikinci aşıdan önce, sadece ilk dozdan sonra dahi etkinlik %52’ye kadar çıkarken, tam aşılama sonrası, yani ikinci dozdan 1 hafta sonrasında %90’ı bulmuş.

 

Yazıda da belirtildiği gibi, çalışmanın yapıldığı süreçte İsrail’de bulunan virüs %80 oranında İngiliz varyantı denen, B.1.1.7 varyantı yeni mutant virüstür. Yani aşı yeni virüslerden dünyada en çok görülen ve çok hızlı yayılan türe karşı da etkili görünüyor.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Ülkesel aşı programlarında şimdiye kadar en başarılı olan İsrail’den gelen gerçek hayat deneyimini yansıtan rapor çok değerli bilgiler iletiyor. Öncelikle aşı ciddi sorunlar da dahil hastalığı önlemede çok başarılı oluyor. Hatta bu başarı yeni virüs tiplerinden birisini de içeren grupta gerçekleşiyor. Çok merak edilen virüs yayılımını da durduracak sinyalleri veriyor. Gerçekten çok değerli ciddi ümit veren bulgular bunlar.

İsrail’in önümüzdeki ay, karantina önlemlerini gevşetip, özellikle aşılanan insanların sinema, tiyatro, lokantalar gibi kapalı mekanlara girişine izin vereceği bilgisi de, çok önemli. Ben bunun bize başarılı aşılama programı sonrası nasıl bir seyir izleyebileceğimizi söylemesi açısından da değerli buluyorum. Tahminim İsrail o sürecin bulgularını da dünyayla paylaşmaya devam edip, bizlere pozitif, ümit verici bilgiler vermeyi sürdürecektir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER