Çocuklarda COVİD Aşısı; SinoVac

Pandeminin etkisini ve yayılmasını kırmak için genç ve çocukların aşılanması çok önemlidir. Çin’de yapılan bir araştırma 3-17 yaş arası çocuk ve gençlerde aşının etkinliği, güvenliğini araştırmak için yapılmış.

Haziran 29.2021

Pandeminin etkisini ve yayılmasını kırmak için genç ve çocukların aşılanması çok önemlidir. Çin’de yapılan bir araştırma 3-17 yaş arası çocuk ve gençlerde aşının etkinliği, güvenliğini araştırmak için yapılmış.

 

Ekim-Aralık 2020 arasında Faz 1 ve Faz 2 olarak yapılan araştırmada, 550 kişide en az bir doz aşı yapılmış. Düşük doz, yüksek doz ve boş enjeksiyon yapılanlarda aşılama sonrası reaksiyon , yan etki çok benzermiş. Her grupta %25 civarında aşı yerinde ağrı görülmüş. Bir boş aşı olan da, zatürree gelişmiş. Düşük veya yüksek doz alanlarda hemen hepsinde antikor gelişimi görülmüş. Yüksek 3.0microgram alanlarda seviyeler daha yüksek imiş.

 

Araştırmacılar, sonuçta aşının bu genç grup tarafından iyi tolere edildiğini ve daha yüksek doz 3.0 microgram aşının kullanımının bu grupta uygun olacağı sonucuna varmışlar.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ?

 

Son zamanlarda yazdıklarım, genç ve çocukların aşılanmasının hızlandırılması yönündedir. Bunun üç sebebi vardır. Birincisi ve en önemlisi ‘’Long’’-Uzun COVİD denen sorunun özellikle hastalığı rahat atlatmasına rağmen uzun vadede çocukları ciddi etkileyebileceği kaygımdandır. İkincisi, çocukların güvenle okullarına dönebilmeleri ve eğitimlerini hakkettikleri gibi devam edebilmeleri ve bu sayede üçüncüsü toplumda yayılmayı arttırmadan, pandemiyi sonlandırabilme imkanını kazanabilmemizdendir.

 

Genç ve çocuklar aşılanmadan kabusu sonlandırmamız imkansızdır. Bugüne kadar 12 yaşa kadar aşı kullanımında sadece BioNTech aşısının verileri sayesinde  bu aşı bazı ülkelerde bu yaşta kullanıma girdi. Burada belirtilen çalışma çocuklarda sadece antikor oluşumuna baktığı için gereken sonucu vermiyor. Aşıyı kullanan çocuklarda hastalanma oranlarının azaldığını görmeden bir sonuca varmak için erkendir. Ancak, BioNTech dışı özellikle çok yüksek miktarlarda üretilen aşıların da bu araştırmalara başlamaları ciddi anlamda yüreklendiricidir. Umalım ki; dünyanın farklı köşelerine daha kolay ulaşabilen SinoVac aşısı da çocuklarda kullanımı arttırıp, hedeflere ulaşmamıza yardımcı olacaktır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER