Okullarda Yoğun COVİD testi ile Takip Uygulamasının Çocuklara Faydaları.

COVID-19 nedeniyle okul çağındaki çocukların, yüz yüze eğitim ve okulda ders dışı aktivitelerden geri kalması, onları sosyal, duygusal ve eğitsel olarak kötü etkilemektedir. Bunun önüne geçmek için CDC’ninbildiridiği bir rapordaöğrencilerde yaygın COVİD test uygulaması ile okullarda ders dışı örneğin, spor aktiviteleri ve yüz yüze eğitim büyük oranda başarıyla sürdürülebilmiştir.

Mayıs 22.2021

COVID-19 nedeniyle okul çağındaki çocukların, yüz yüze eğitim ve okulda ders dışı aktivitelerden geri kalması, onları sosyal, duygusal ve eğitsel olarak kötü etkilemektedir. Bunun önüne geçmek için CDC’nin bildirdiği bir rapordaöğrencilerde yaygın COVİD test uygulaması ile okullarda ders dışı örneğin, spor aktiviteleri ve yüz yüze eğitim büyük oranda başarıyla sürdürülebilmiştir.

 

ABD Utah eyaletinde iki lisede yüz yüze eğitim ve ders dışı aktiviteleri sürdürebilmek için, 30 Kasım 2020 ve 20 Mart 2021 arasında yaklaşık 60.000 öğrenciye test uygulanmış. Bu testlerin yaklaşık 2000(%3.2)’si pozitif bulunmuş. Bu yoğun testler sayesinde ders dışı aktivitelerin %95’i yüz yüze tamamlanabilmiş. Yaklaşık 110.000 yüz yüze öğrenci eğitim günü yapılmış.

 

Eyalet sağlık otoriteleri iki program hazırlamışlar. Birincisi, ‘’Test to Play’’(Oynamak için Test) ‘de ders dışı aktivitelere katılmak için her 14 günde bir zorunlu test yapılmış. İkincisi ‘’Test toStay’’(Okulda Kalmak için Test)’de ise okul çapında yaygın testlerle derslere yüz yüze devam edilmiş. Okullar belli bir oranı geçmediği sürece okulda eğitime yüz yüze devam edilmiş. Oynamak için Test’te eyaletin 193 devlet okulundan 127’si katılmış. Ders dışı sportif aktivitelerin %95’i gerçekleştirilmiş. Okulda Kalmak için Test ise 13 lisede uygulanmış. Bu sayede ciddi oranda, 110.000 yüz yüze öğrenci eğitim günü yapılmış.

 

Test için, Utah Sağlık Kurumu, bu iki programı yürütmek için, okullara test yapılacak antijen kitleri göndermiş. Bunların nasıl kullanılacağını da öğretmiş. Kandan çok kısa sürede sonuçlanan antijen bakılması için öğrenci velilerinin de izinleri alınmış. Öğrencilere okul dışında da test yapma hakkı tanınmış. Negatif sonucu olanlar eğitim ve sportif aktivitelere devam etmişler. Pozitif olanlar evlerinde yakınları ile beraber 10 gün karantina uygulamış. Test yaptırmak istemeyenlere ise uzaktan evde eğitim uygulanmış. Testini kaçıranlar bir sonraki teste kadar yine evde eğitime devam etmişler.

 

Utah eyaletinde programa başlamadan önce öğrenciler arasında hastalık sayısı arttığı için kısıtlamalara başlanmış. Bu program sayesinde Kasım ortasında okul eğitimlerine geçilmiş. Aktivitelere başladıktan sonra Ocak 2021’den itibaren pozitif test oranları da resimde görüldüğü gibi azalmaya başlamış.

 

Yazarlar, maske kullanımı, sınıfların küçültülmesi ve iyi havalandırılması gibi tedbirler dışında yoğun test ile araştırılmanın okullarda normal eğitime ve sportif aktivitelere dönebilmenin önemli bir parçası olacağını söylüyorlar.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

 

Yüz yüze eğitim ve ders dışı sportif aktivitelerin ortadan kalkması çocukların gelişiminde ciddi sorun yaratıyor. Çocukların sağlığını korumak zorunda olduğumuz için alınan bu önlemlerin kötü etkilerini ileri yaşlarda göreceğimizi düşünüyorum. Umuyorum yanılıyorum da böyle bir şey görmeyiz.

 

Korunma kurallarına uymaya devam ederken, aşılama programlarının da öğrencilere inmesi sonrası, yoğun test yapılarak yürütülecek yüz yüze okul eğitimleri, ders dışı aktiviteler çocuklarımızın sağlıklı büyümelerine destek olacaktır. Önümüzdeki okul senesinde yöneticilerin bu tip verileri de dikkate almalarını umarım.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER