Sigara içen Kadınlarda Beyinde Anevrizma çok daha sık Görülüyor.

Beyin damarlarında anevrizma 30-60 yaş arası sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre çok daha sık görülüyor. Beyin anevrizması, beyindeki damarların yer yer normalden geniş olması anlamına geliyor. Bu genişleme beyin kanamalarına yol açabildiği için bir kişide bulunduğunda anjio yöntemi ya da ameliyatla tedavi ediliyor…

Ağustos 05.2020

Beyin damarlarında anevrizma 30-60 yaş arası sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre çok daha sık görülüyor. ABD ve Kanada’da kadınlar üzerinde yeni yapılan bir araştırmanın  sonuçları böyle diyor.

 

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden Dr. Christopher S. Ogilvy, ve arkadaşları 2016-2018 yılları arasında farklı hastanelerden 545 kadının MR sonuçlarını incelemişler. 152 kadında bazısında birden fazla olmak üzere 185 tane patlamamış beyin anevrizması saptamışlar. Sigara içenlerde risk 4 kat daha fazla ve günde 20 adetten fazla içen kadınlarda riskin çok daha yüksek olduğunu bulmuşlar.

Beyin anevrizması, beyindeki damarların yer yer normalden geniş olması anlamına geliyor. Bu genişleme beyin kanamalarına yol açabildiği için bir kişide bulunduğunda anjio yöntemi ya da ameliyatla tedavi ediliyor.

Dr. Ogilvy’e göre sigara içen ve hipertansiyonu olanlarda beyinde anevrizma riski 7 kat daha fazla. Bu yüzden kendisi 30-60 yaş arası kadınlarda MR ile görüntüleme yoluyla anevrizma araştırmasının hiçbir şikayeti olmayan insanlarda dahi yapılabileceğini söylüyor. Günümüzde bu tip değerlendirme sadece yakınlarında beyin anevrizması bulunanlara tavsiye ediliyor.

DR. GENCO YÜCEL NE DİYOR ? 

Beyin kanaması, önemli bir sorun ileri yaşlarda özellikle tansiyon yüksekliği ile ilişkili sık görülüyor. Kimi insanlarda daha genç yaşta da görülebilen bu sorun için rutin MR görüntülemesi, ailesinde bu problem olanlarda yapılabiliyor. Bu araştırma sigara içen ve tansiyon yüksekliği olan kadınlarda risk o kadar yüksek ki, onları da görüntülemeliyiz diyor. 30 yaş üzeri kadın sigara içiyorsa, beyin anevrizması, yani beyin kanaması riskine karşı değerlendirilmelidir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER