Ciddi Allerjisi Olanlar COVID Aşısı Olurken Dikkatli Olmalılar.

İngiltere’de geçen hafta başlayan COVİD aşılamaları esnasında iki sağlık çalışanında ciddi allerjik reaksiyon görüldü. Bu yüzden ciddi alerjisi olanlara Pfizer aşısı olmamaları önerildi.

Aralık 15.2020

İngiltere’de geçen hafta başlayan COVİD aşılamaları esnasında iki sağlık çalışanında ciddi allerjik reaksiyon görüldü.  Bu yüzden ciddi alerjisi olanlara Pfizer aşısı olmamaları önerildi.

 

İki çalışan aşı olduktan sonra, deride döküntü, nefes darlığı, gibi bir reaksiyon geçirdikten sonra şimdi iyiler. İki çalışanın da ciddi allerji geçmişleri olduğu için yanlarında kullanıma hazır adrenalin kalemi taşıdıkları belirtiliyor.

 

Bu tip reaksiyonlar nadir olsa da, yeni aşılarla rastlanabiliyor. İlk haftada onbinlerce insanın aşılandığı İngiltere’de bu duyarlık çok önemli

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Herhangi başarılı bir tedavinin veya aşının yan etkileri olabilir. O yüzden bu araştırmalar önden yapılıp bunlar ortaya konmaya çalışılıyor. Aşılar güvenli bulunmadan piyasaya sürülmüyorlar. Araştırma sonuçlarına göre %0.1 allerjik reaksiyon görülüyor.  O yüzden bu reaksiyon aşılamayı durduracak bir sorun değildir. Ancak aşılamayı yapan kurumların, buradaki gibi, duyarlılığı ve dikkati çok önemlidir.

 

Tekrarlayayım. Ülkemize aşı geldiğinde, umalım ki verileri de beraberinde gelsin, bilimsel dergilerde yayınlansın. Veriler uygun olursa, komplo teorilerine pabuç bırakmadan en kısa sürede hep beraber aşımızı olalım. Çünkü başka şekilde özlediğimiz hayatımızı geri alamayacağız.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER