Beta Bloker İlaçlar Hipertansiyon Tedavisinde Yeterli Olmayabilir.

Hipertansiyon tedavisinde de kullanılabilen beta bloker grubu olarak adlandırılan ilaçlar, diğer tansiyon ilaçlarına göre daha başarısız bulunmuşlar. Bu ilaçların yeni ve eski tiplerinin hipertansiyon tedavisinde kullanıldıklarında, kalp krizi, inme ve kalp yetmezliği gibi problemleri azaltmadıkları görülmüş

Nisan 15.2021

Hipertansiyon tedavisinde de kullanılabilen beta bloker grubu olarak adlandırılan ilaçlar, diğer tansiyon ilaçlarına, özellikle, ACE (‘’angiotensin-converting enzyme’’) inhibitörleri, ARB (‘’angiotensin receptor blockers’’) ve TD’ne (tiazid diüretikleri), göre daha başarısız bulunmuşlar.

 

Beta bloker grubu ilaçların eski tiplerinin hipertansiyon tedavisinde, diğer ilaç gruplarına göre daha az başarılı oldukları biliniyor. Ancak bu grup ilaçların en yeni tiplerinin, bir çok yeni özellikleri olduğu için hipertansiyon tedavisinde daha etkili olacakları düşünülüyordu. Yeni yayınlanan bir araştırmada bu ilaçların yeni ve eski tiplerinin hipertansiyon tedavisinde kullanıldıklarında, kalp krizi, inme ve kalp yetmezliği gibi problemleri azaltıp azaltmadıklarına bakılmış.

 

ABD’de 2011-2018 arası tedaviye alınan yaklaşık 400.000 hipertansiyon hastasının verileri incelenmiş. Yeni beta bloker, nebivolol, ve carvedilol verilen 120.000 civarı hasta ile eski kabul edilen, atenolol verilen 267.000’den fazla hasta arasında kalp krizi, inme veya kalp yetmezliği oranları aynı bulunmuş. Aynı zamanda yenileri kullananlarda ACE inhibitörleri ve TD kullananlara göre inme riski daha fazla bulunmuş.

 

Yazarlar bu sonuçlara bakarak bu ilaçların hipertansiyon tedavisinde 1. hat kullanımının tavsiye edilmemesinin doğru olacağını söylüyorlar.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Hipertansiyon hastalığı teşhisi, kan basıncı yani tansiyon yüksekliği ardışık defalar ölçülmesi ile yapılır. Tedavide öncelikli amaç bu ölçülen rakamları düşürmek olsa da, ana hedef kalp krizi, inme, kalp yetmezliği, ve sonuçta erken ölümü engellemektir. 

 

İlaç tedavisi yapıldığında da, bazı ilaçlar ölçülen rakamları düşürmeye yarasalar da, bahsi geçen hastalıkları önleyemiyorlarsa, faydaları tartışılmalıdır.

 

Bu araştırmada, üzerinde durulan, hipertansiyonda 1. hat tedavisidir. Yani problem bulunanlarda başlanacak ilk ilaçlardır. Sonuçları daha net ifade edersek, beta bloker grubu ilaçlar, örneğin; Carvedilol( Dilatrend, Arlec,…), Nebivolol (Vasoxen, Nexivol,…) ve Atenolol( Tensinor, Nortan,…) kişinin başka sorunu için gerekmiyorsa, sadece hipertansiyon için ilk ilaç olmamalıdırlar. Bazı hastaların birden fazla, hatta 4-5 ilaç kullanmaları gerekebildiği göz önüne alındığında, bu ilaçların hastaların 3. 4. hatta 5. ilacı olmaları gerekebileceği anlaşılıyor.

 

Hipertansiyon hastalığında ilaç kullanımını yazarken, unutulmaması gerekeni de tekrarlayayım. Probleminiz varsa ilaçlardan daha önemlisi, kiloya, harekete, uykuya dikkat etmek, sigaradan, tuzdan ve aşırı alkolden uzak durmaktır.



SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER