Sigara ve E-Sigara COVID riskini arttırıyor.

Sigara ve, veya e-sigara içilmesi COVID riskini belirgin ölçüde arttırıyor. Sigara içenlerde hastalığın ilerleme şansı daha fazla.

Eylül 12.2020

Sigara ve, veya e-sigara içilmesi COVID riskini belirgin ölçüde arttırıyor. Bu konuda yapılan bir çok çalışmayı derleyen çok yeni bir araştırmaya  göre, sigara içenlerde hastalığın ilerleme şansı daha yüksek. 11.590 hastanın üzerinden bildirilen araştırmada, sigara içenlerde hastalığın kötüleşme şansı yaklaşık 2 kat daha fazla. (%29.8/%17.6). Araştırmanın yazarlarına göre bu oran daha kötü de olabilir.


Sigara ve e-sigaranın COVID’e etkisini inceleyen bir başka araştırmaya göre de , e-sigara kullananlarda CODr.

VID’e yakalanma oranı 5 kat, hem e-sigara hem de normal sigara kullanan, çift kullanıcılarda bu oran 7 kata çıkıyor. Şikayetlerin ortaya çıkma oranı da hastalıktan önceki 30 günde çift kullananşlarda yaklaşık 5 kat daha fazla.

 

Genco Yücel ne diyor ?

COVID-19 hastalığının, vücudun tüm organlarına saldırırken ana hedefinin akciğerler olduğunu ve giriş yolunun burun, ağız olduğunu biliyoruz. Tütün kullananlarda burun, ağızdan başlayarak akciğerlere kadar uzanan sistemin ters etkilendiğini de çok iyi biliyoruz. O yüzden bu çok şaşırtıcı bir bilgi değil. Ama sigarayı bırakmak için hastalar için çok önemli yeni bir neden daha bu yazıda vurgulanıyor. COVID-19 a yakalanmamak, veya yakalanırsa da sorun yaşamamak. Aynı şey sigarayı bırakmak için e-sigara kullananlar için de geçerli.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER