Sinovac aşısı CoronaVac Etkinliği.

Şili’den bildirilen bir çalışmada aşının etkinliğinin %65, ciddi sorun yaşamayı önleme oranının ise %85-90 arası olduğu bildirildi.

Temmuz 08.2021

Şili’den bildirilen bir çalışmada aşının etkinliğinin %65, ciddi sorun yaşamayı önleme oranının ise %85-90 arası olduğu bildirildi. 

Ülkemizde de yoğun kullanılan inaktif virüs aşısı Sinovac/CoronaVac hakkında en kapsamlı ve kalabalık grup sonuçları Şili’den bildirildi. Şubat, Mayıs 2021 arasında yaklaşık 10 milyon kişi üzerinden bildirilen verilerde, neredeyse yarı yarıya olmak üzere, tamamen aşılanmış ve aşılanmamış kişiler karşılaştırıldı. Bir takım modellemelerle yapılan analizde aşının hastalıktan koruma etkinliği %65.9 olarak ölçüldü. Hastaneye yatışı önleme, %87.5, yoğun bakıma yatışı önleme %90 ve ölümü önleme etkinliği %86 olarak bildirildi.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

 

Şili’den gelen bu veriler özellikle CoronaVac aşısı ile ilgili eksik olan bilgimizi tamamlamaya yardımcı oluyor. Yazıda belirtildiği gibi, virüs tip analizi yapılmamış.Ama ülkede dominan olan alfa ve gamma varyantları olduğu için hastalık kaynağının bunlar olduğu düşünülmüş. Dünyada artan delta varyant ile ilgili bilgi verilmemiş.

 

Sonuçlar gayet iyi, aşının etkisinin kısa süreli de olsa başarılı olduğu anlaşılıyor. Tahminim aşının uzun dönem etkileri de Şili’den bildirilecektir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER