Tansiyon Hastaları Pandemi Zamanı İlaçlarına Devam Etmeliler.

Çok yeni yayınlanan bir çalışmaya göre tansiyon düşürücü ilaçlar COVID-19’dan ölüm veya ciddi sorun yaşama oranlarını belirgin azaltmaktadır. Pandeminin başlangıcında bu konudaki kaygılara karşın spesifik tip tansiyon düşürücü ilaç kullananların bu ilaçlarına devam etmeleri öneriliyor.

Eylül 12.2020

Çok yeni yayınlanan bir çalışmaya göre,tansiyon düşürücü ilaçlar COVID-19’dan ölüm veya ciddi sorun yaşama oranlarını belirgin azaltmaktadır. Pandeminin başlangıcında bu konudaki kaygılar nedeniyle bir çok kurumun yayınladığı önerilere paralel şekilde spesifik tip tansiyon düşürücü İlaç kullananların bu ilaçlarına devam etmeleri öneriliyor.

Birleşik Krallık University of East Anglia’dan gelen çalışmada 19 farklı araştırma incelenmiş. Renin-angiotensin-aldosterone sistem (RAAS) inhibitörleri; yani kısaca ACEi ve ARB grubu ilaçlar; incelenmiş. İlacı kullanan 28.000’den fazla hasta kullanmayanlarla karşılaştırılmış.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Vassilios S. Vassiliou’ya göre, " Pandemi başladığında ACEi ve ARB grubu tansiyon ilacı kullananların zarar görebileceği düşünülmüş, çoğu hasta ilacını kesmişti. Amacımız COVID-19 geçirenlerde bu ilaçların etkisini anlamak istedik. Bu ilaçların COVID-19 ile ilgili riski arttırmadığını, hatta, tam tersine azalttığını bulduk.’’

Hipertansiyon hastası olup bu ilaçları kullanan hastaların COVID-19 olduklarında 0.67 kere daha az ölüm veya ciddi sorun yaşadıkları bulunmuş. Bugüne kadar en çok hastayı içeren bu araştırmanın sonucunda hipertansiyon hastalarının bu ilaçlarını kesmeyip devam etmelerinin şart olduğu sonucuna varılmış.

Dr Genco Yücel ne diyor ? 

Pandemi ilk günlerinde, hastalarımızdan en sık aldığımız soru tansiyon ilacını keselim mi, idi. O günlerde herkes gibi doktorların da bilgi eksikliğ nedeniyle net cevaplar veremiyorduk. Bugün rahatlıkla ilaçlarınıza devam edin diyebiliyoruz. Hatta araştırmanın sonucundan yola çıkarak, bu ilaçları kullanmanın koruyucu etkisi olabileceğini de eklemeliyiz. Özellikle pandemi olası 2. dalgasına giderken bu bilginin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Çoğu tansiyon hastası ilaçları kesmekte acele eder ve doktorlarda buna uyarlar. Corona pandemisi sırasında doktorların ilaç kullanımında ısrar etmesi faydalı da olabilir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER