Tansiyon ilaçları Corona infeksiyonu ve infeksiyondan ölüm riskini arttırıyor mu?

Covid pandemisi başladığı ilk günlerden itibaren kalp doktorlarının ilgilendiği sorulardan birisi, en sık kullanılan tansiyon ilaç gruplarından olan ACE-I ve ARB grubu ilaçlarının virüsün infeksiyon yapıcı etkisini arttırdığı düşüncesidir.

Mayıs 28.2020

Covid pandemisi başladığı ilk günlerden itibaren kalp doktorlarının ilgilendiği sorulardan birisi, en sık kullanılan tansiyon ilaç gruplarından olan ACE-I ve ARB grubu ilaçlarının virüsün infeksiyon yapıcı etkisini arttırdığı düşüncesidir. Bu düşüncenin ana kaynağı virüsün ciddi sorun yarattığı akciğer hücreleri duvarında bulunan bir mekanizmanın bu ilaçlarla zayıf hale getirilebilirliği kaygısıdır. Teorik olarak sonuçta bu ilacı alanların akciğerleri  virüse açık hale gelebiliyor, ciddi hastalık potansiyeli artıyor. Pandemi başlangıç günlerinde birçok gazete televizyon sosyal medya haberi bu ilaçların kesilmesini önerir şekilde idi. Bu ilaçlar tansiyon yüksekliği tedavisi dışında ciddi kalp hastalıklarının  tedavisinde de rol aldığı için bu konunun netleştirilmesinde fayda vardır.

COVİD pandemisi ilerleyen sürecinde yapılan bazı araştırmalarla bu ilacın kesilmesinin gerekip gerekmeyeceği konusu cevaplanmaya için çalışıldı. Bu grup ilaçların COVID-19 infeksiyonu üzerine etkileri için yapılan önemli bir derleme araştırmada bu ilaçların kullanımının, COVID-19 enfeksiyonundan hastaneye yatışı, ölümcül vakaları arttırmadığı görülmüş. Dolayısıyla bir kere daha bu ilaçlarla tedavinin ara verilmeden devam edilmesi destekleniyor. Bu yayında 1139 vaka araştırmaya dahil edilmiş. Diğer tansiyon ilaçlarına kıyasla bu ilaçların kullanımının COVID-19 riskinden problem şansını arttırmadığı görülmüş.

Aynı zamanlarda yine çok önemli bir bilimsel dergide yayınlanan bir başka araştırmada bu soruyu cevaplamaya çalışıyor. 12594 adet COVID testi yapılan hastanın pozitif bulunan yaklaşık yarısı (5894 hasta ) ve ciddi sorun görülen yaklaşık 1/10’u 1002 hasta incelenmiş. Hastaların 4357 tanesi tansiyon hastası idi ve bunların 2573 tanesinde virüs pozitif bulunmuş. Bunların 634 tanesi ($.6) ciddi sorun yaşamış. Bu hastalar incelendiğinde kullanılan ilaç grupları ile test pozitifliği ve/veya ciddi hastalık arasında bir ilişki yine bulunmamış. Dolayısıyla bu ilaçlarınıza ellemeyin, ellettirmeyin, aynen değiştirmeden devam edin.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER