Zayıflama ameliyatları kalp hastalığına çare olabilir mi?

Şişman hastalarda,  cerrahi tedavi, tıbbi adıyla bariatrik cerrahi, halk tabiriyle, obezite ya da zayıflama ameliyatı kalp yetmezliği riskini azaltmaktadır. Ameliyat sonrası ortaya çıkan kilo kaybı arttıkça, bu fayda da aynı oranda artmaktadır.

Mayıs 16.2020

Şişman hastalarda,  cerrahi tedavi, tıbbi adıyla bariatrik cerrahi, halk tabiriyle, obezite ya da zayıflama ameliyatı kalp yetmezliği riskini azaltmaktadır. Ameliyat sonrası ortaya çıkan kilo kaybı arttıkça, bu fayda da aynı oranda artmaktadır. İskandinavya’dan gelen bu araştırmada  yaklaşık 4000 şişman hastada, zayıflama ameliyatı geçiren 2000 hasta geçirmeyenlere göre kalp yetmezliğine girme şansı neredeyse üçte bir oranında azalmaktadır. 

Yaklaşık 22 yıllık hasta takiplerinde  özellikle kilo kaybı ile orantılı olarak faydanın da arttığı görülmektedir. Yıllar içinde de bu risk azalımı aynı şekilde devam etmekte, aradaki fark zamanla kapanmamaktadır.

Bu faydalı etkinin sebebi bilinmemekle beraber, özellikle karın yağlarının azalmasının, etkisi olduğu düşünülmektedir. Kalp çevresindeki yağın azalmasının da rolü olabileceği tahmin edilmektedir. Sonuçta mekanizması ne olursa olsun, cerrahiye bağlı ciddi kilo kaybı her zaman kalp hastalığının en korktuğumuz belirtisi, kalp krizi gibi hastalıkların sonucu olabilen kalp yetmezliğini azaltmaktadır.  

Ciddi kilo sorunu olan hastaların imkanları varsa olabilecekleri bu operasyonun faydaları sadece kozmetik düzelmede değildir. Kalp sağlığına da pozitif etkilerinin olduğunu bu ameliyatı olmayı düşünen, şişman hastalarımızın bilmesinde büyük fayda vardır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER