ANJİO ile KALP KAPAK DEĞİŞİMİNDE BAŞARI ÖYKÜSÜ DEVAM EDİYOR

Aort kapak, kalp ile vücuda kalpten çıkan kanı taşıyan aort damarı arasında yer alan tek yönlü işlev gören bir kapaktır. Kalp oksijenlenmiş temiz kanı vücuda pompalamak için kasıldığında açılır. Aort stenozu kapağın çoğunlukla dejenere olması sonrası daralması, kalbin kan pompalarken yeteri kadar açılamaması hastalığıdır.

Haziran 08.2020
strjd crtv · Aort Stenoz

Aort kapak, kalp ile vücuda kalpten çıkan kanı taşıyan aort damarı arasında yer alan tek yönlü işlev gören bir kapaktır. Kalp oksijenlenmiş temiz kanı vücuda pompalamak için kasıldığında açılır. Pompalama bittikten sonra kan geri dönmemesi için kapanır.  Aort stenozu kapağın çoğunlukla dejenere olması sonrası daralması, kalbin kan pompalarken yeteri kadar açılamaması hastalığıdır. Aort stenozu şiddetli olduğunda, kişinin şikayetleri ortaya çıkar ve bir müdahale yapılmazsa ölüm riski artar. Yirmi sene öncesine kadar bu hastalarda tedavi sadece açık kalp ameliyatı ile yapılabiliyorken, özellikle son 10-15 senede TAVI dediğimiz bir yöntemle, göğsü açmadan, narkoz vermeden kalp anjiosu yapar gibi kasıktan girerek kapağı düzeltmek mümkün hale gelmiştir. Yapılan araştırmalar önceleri sadece çok yaşlı hastalarda uygulanan, TAVI yönteminin yaşı veya diğer hastalık durumu ne olursa olsun her hastada açık kalp cerrahisi kadar başarılı olabildiğini göstermektedir.

Normal aort kapağı üç parçalı yapıdadır. Toplumun yaklaşık %2sinde ise bu kapak iki parçacıklıdır. Biküspit dediğimiz bu kapak yapısı bazı hastaların daha erken yaşta şiddetli aort stenozu olmalarına sebep olmaktadır.TAVI yakın zamana kadar bu hastalarda pek uygulanmazdı. Yeni yapılan bir çalışmada  iki parçacıklı ve üç parçacıklı kapaklarda TAVI yöntemi kıyaslandığında arada pek fark olmadığı bulunmuştur.

Her iki tip kapak sorunu olan 932şer hastada uygulanan TAVI yöntemi ile ölüm, inme açısından fark olmadığı görülmüştür. Operasyon öncesi %5-7 arası ciddi riski olduğu öngörülen orta riskli bu hastalarda 30 günde ölüm %1.7-2.5 1 yılda ölüm ise -12 olmuştur. İnme oranları ise 30 günde %3, 1 yılda %4 oranında gerçekleşmiştir.

TAVI, ( halk tabiriyle, ‘’kapalı ameliyat’’ ) hasta vücuduna getirdiği erken hareketlenme, iyileşme gibi birçok avantaj ile açık kalp ameliyatına göre artan oranda uygulanmaktadır. Her yaşta , farklı kapak tiplerinde uygulanabilirlik gelecekte bu teknolojinin ana teknoloji haline geçeceğini düşündürmektedir. Şimdi için söylenebilecek şey, her hastada, farklı kalp kapak tiplerinde cerrahi seçenek uygun olmayan durumlarda güzel bir seçenek olduğudur.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER