Egzersiz Beyni Nasıl Geliştirir ?

Egzersizin gençleştirici, zihni açıcı etkisi hep yazılır, çizilir. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bunun nasıl olduğu bugüne kadar net açıklanamamıştır.

Temmuz 22.2020

Egzersizin gençleştirici, zihni açıcı etkisi hep yazılır, çizilir. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bunun nasıl olduğu bugüne kadar net açıklanamamıştır. Fareler üstünde yapılan yeni bir araştırma bu konuya el atmış. Egzersizin beyin fonksiyonlarını nasıl geliştirdiği sorusunu cevaplamaya çalışmış.

Araştırmacılar, genç veya yaşlı farelere düzenli egzersiz yaptırmışlar. Sonra kanlarını alıp, egzersiz yapmayan yaşlı farelere bunu vermişler. Yaşlı fareler treadmill’in üzerine çıkmadan beyinlerinde, egzersiz yapanlardaki gibi faydalı sonuçlar görmüşler.

 

İleri bir takım laboratuar metotları kullanarak, Gpld1(Glycosylphosphatidylinositol-specific phospholipase D1) denen karaciğer kaynaklı bir enzimin bundan sorumlu olabileceğini bulmuşlar. Karaciğer genellikle beyinle ilişkisi zayıf bir organ olduğu için bu beklenmedik bulgu sonrası, genetik mühendislik metotları kullanarak, hareketsiz farelerde GPLD1 üretimini arttırmışlar. Ve bu yaşlı hareketsiz farelerin beyin fonksiyonlarının aynı genç fareler düzeyine geldiğini görmüşler. Diğer yaşlı farelere göre beyinlerinde yeni nöronlar gelişmiş. Egzersiz yapmadan beyinlerinde egzersizin faydalı sonuçları ortaya çıkmış.

 

Araştırmacılar bununla yetinmeyip, ileri yaş insanların kanında da GPLD1 seviyelerini ölçmüşler. Aktif yaşlılarda kan seviyesinin daha yüksek olduğunu bulmuşlar. Sonuçta egzersizin beyne faydasının karaciğer yoluyla bir enzim salgılamaktan geçtiğini söylemişler.

 

YORUMUM;

Egzersizin kanda bir enzim artışı yoluyla insanların beynini geliştirmesi çok etkileyici bir düşünce. Bu sadece farelerde değil, insanlar üzerinde de kanıtlanırsa ilerde bu enzim içeren ilaçlar ortaya çıkabilir. Kim bilir, belki de gelecekte, egzersiz yapmadan egzersizin beyne faydaları için bir hap ya da injeksiyon yeterli olacaktır. Sağlam kafanın, sağlam vücutta değil de ilacı alanlarda bulunması olası olacaktır!

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER