Bir kolye sadece şık bir takı değil, aynı zamanda kalp ritm monitörü olabilir

Rahatça takılabilen, kolyeye bağlı bir küçük cihazla EKG, kalp ritmi takibi çok önemli faydalar sağlayabilir. Özellikle akıllı cep telefonları, veya saatlere bağlanarak sağlığımızı izleyen cihazlarla çok sık karşılaşır olduk.

Mayıs 29.2020

Rahatça takılabilen, kolyeye bağlı bir küçük cihazla EKG, kalp ritmi takibi çok önemli faydalar sağlayabilir. Özellikle akıllı cep telefonları, veya saatlere bağlanarak sağlığımızı izleyen cihazlarla çok sık karşılaşır olduk. Cihazlar nabız sayısı, kanda oksijen miktarı, uyku düzeni gibi veriler rahatlıkla verebiliyorlar. Bunun yanında ilave cihazlarla eşleştirildiklerinde kişinin EKG’sini ( elektrokardiogram ) de kayıt etmeleri mümkün oluyor. Atrial Fibrilasyon çok önemli bir kalp ritm problemidir. Önemi özellikle ileri yaşlarda çok sık görülmesi ve bütün inmelerin neredeyse %’inin sebebi olmasındadır. Ancak çoğu insanda şikayet yaratmadan kısa sürelerle gelip geçerler. Teşhis etmek, aritmiyi yakalamak bazen, ancak inme olduğunda mümkün olmaktadır.

Kolay takılabilir bir kolyeye bağlanan cihazla ECG çekmek, bunu doğru güzel çekmek, ve doğru teşhisi süratle koyup doktora ve kişiye sonucu iletmenin mümkün olduğu ESC (European Society of Cardiology) tarafından bildirildi.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden Elmeri Santala, 145 kişi üzerinde bu cihazı test ettiklerini ve yapay zeka algoritması ile kayıtların %93’ünün yorumlanabildiği ve %100 doğru teşhislerin konduğunun kardiologlar tarafından de onaylandığını açıkladı.

Teknolojinin ilerlemesi ile özellikle kişilerin üzerlerine giydikleri cihaz hatta kıyafetlerle, durumlarının uzaktan izlenmesi, hastaneye gelmeden bir takım analizlerin normal yaşam koşullarında yapılması ve bunların doğru güvenilir gerçekleştirilmesi üzerinde yoğun çalışılıyor. Internet yaygınlaşması, yapay zeka uygulamalarının gelişmesi ve nano-teknolojinin de yardımıyla yakın gelecekte evimiz kıyafetlerimiz bu imkanlarla dolabilir. Şık saatlerin, telefonların yanında, tişörtler, bileklikler, ve şimdi de kolyeler…

Kolay takılabilir, şık duran bu tip bir cihazla aritmilerin daha kolay saptanması, aritmisi olan hastaların tespiti ve inmenin önlenmesini kolaylaştıracaktır. Ama bunun mutlaka arkası da gelecektir. İzlemeyi ihmal etmeyin. Çünkü bir gün hepimizin hayatı bu tip tıbbi cihaz ve monitörlerle istesek de istemesek de dolacaktır.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER