Tansiyon İlaçları Kalp Krizi İnme ve hatta Ölümden Koruyor

Tansiyon düşürücü ilaçlar, tansiyon yüksekliği olmayanlarda dahi faydalı olabiliyor. Tansiyon değerinde 0.5 puan düşme bile, kalp damar hastalığı, inme, kalp krizi riskini %10-15 azaltıyor.

Mayıs 01.2021

Tansiyon düşürücü ilaçlar, tansiyon yüksekliği olmayanlarda dahi faydalı olabiliyor. Tansiyon değerinde 0.5 puan düşme bile, kalp damar hastalığı, inme, kalp krizi riskini %10-15 azaltıyor.

Lancet dergisi’nde çok yeni yayınlanan araştırma, bugüne kadar yapılan 48 farklı çalışmada incelenen 345.000 hastayı içeriyor. Ortalama hasta yaşının 65 olduğu çalışmada, kişiler tansiyon değerleri ve kalp hastalık durumuna göre gruplara ayrılmışlar. Dört yıl yapılan takipte, 42.000 hastada kalp yetmezliği, kalp krizi, inme ve kalp sorunundan ölüm gibi en az bir sorun görülmüş.

 

Tansiyon ilacı kullanımı sonrası kan basıncında her 0.5 birim düşme ile problem yaşama şansı yaklaşık %10 azalmış. Bu azalma kişinin eski kalp hastalığı veya başlangıçtaki normal üstü değer varlığı ile alakalı değilmiş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Araştırma tansiyon problemi olanlarda, kan basıncı rakamının düşürülmesinin bir çok ciddi olayı önlediğini bir kere daha gösteriyor. Düşürme oranı arttıkça, fayda da orantılı olarak artıyor. Örneğin tansiyon rakamını 150mmHG’dan, 130mmHG’a indirildiğinde, kalp krizi, felç, kalp yetmezliği gibi problem yaşama riski %20’den fazla azalıyor. Aslında bu bildiğimiz bir durum. Geçmişte bu risk azalmasının kişinin eski hastalık durumu ile ilgili olduğunu düşünürdük.

 

Bu araştırmanın bilgimize eklediği, bu faydanın, kişinin eski hastalığı olmadan da ve tansiyon rakamı normal olsa da görüldüğüdür. Yani bu ilaçları kullanmak sadece tansiyon hastalarına değil herkese fayda sağlayabiliyor.

 

Yine de, doktor olarak herkese bu ilaçları peynir ekmek gibi vermenin çok doğru olacağını düşünmüyorum. Kişilerin tansiyon durumu ne olursa olsun, öncelikle sağlıklı yaşam prensiplerini hayata geçirmeleri daha önemlidir. Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, kiloya, egzersiz yapmaya ve iyi uyumaya dikkat etmek daha önemlidir.

 

Hastaların veya hastalığı olmayan ama kalp hastalığına meyilli ailelerden gelenlerin bu ilaçlar verildiğinde bunu tansiyon rakamını normalleştirme amacı ile değil, kalp krizi, inme hatta erken ölümden korunmak için verildiğini akıldan çıkarmamaları gereklidir. Nihai amaç iki tane rakamı normal ölçmek değil , ölümden korunmaktırSORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER