Tansiyon İlaçlarının Kanser Önleyici Etkisi.

Tansiyon yüksekliği için çok sık kullanılan ilaçları kullananlarda barsak kanseri gelişme riski azalıyor.Hong Kong Üniversitesinden yapılan bir araştırmada ….

Temmuz 10.2020

Kimin aklına gelirdi ki, tansiyon ilaçları barsak kanseri riskini azaltsın? Hypertension dergisinde çok yeni yayınlanan bir çalışma  tam olarak bunu söylüyor. Tansiyon yüksekliği için çok sık kullanılan ACEI ‘’Anjiotensin-converting enzim inhibitor’’ ve ARB ‘’Angiotensin reseptör bloker’’ ilaçları kullananlarda barsak kanseri gelişme riski azalıyor.

Hong Kong Üniversitesinden yapılan bir araştırmada 2005-2013 arası yaklaşık 188,000 hasta kolonoskopi sonrası ortalama 3 yıl izlenmiş. 854 (%0.45) hastada kanser gelişmiş. Bu grup ilaçları alanlarda kanser gelişme oranı %22 daha az olduğu bulunmuş. Fayda 50-55 yaş üzerindekilerde görülürken ilaç kullanımı süresi uzadıkça fayda artmış, kanser riskinde ilave yıllık %5 azalma görülmüş..

Baş araştırmacı Prof. Wai K. Leung , bu ilaçların potansiyel kanser önleyici rolleri ile ilgili yeni bir kanıt bulduklarını söylüyor. (https://newsroom.heart.org/news/common-hypertension-medications-may-reduce-colorectal-cancer-risk ) ‘’ Bu çalışma büyük bir hasta grubunda temiz bir kolonoskopi sonrası bu ilaçların barsak kanserinden koruyucu olabileceklerini gösteren ilk çalışmadır. ‘’

YORUMUM;

 

Kalp doktoru olarak çok sık kullandığımız ACEI ve ARB grubu ilaçların kanser önleyici olabilmeleri çok sevindirici bir haberdir. Bu ilaçlar kalp hastalarında bir çok farklı mekanizma ile kalbi düzeltmekte, yeni hastalık önlemekte ve ömrü uzatmaktadır. Önceden aspirin ilacının da bu tip koruyucu etkisi  bulunmuştu.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER