COVID pandemisinde sporculara tavsiyeler.

Önemli bir bilimsel dergide, konunun uzmanları COVID pandemisinde sporculara tavsiyelerde bulundular. Belirgin şikayetleri olup, hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarında, kalp hasarı, yaklaşık oranında görülüyor. Kendine iyi bakan, iyi çalışan sporcularda şikayetlerin, hastaneye yatacak kadar ilerlemesi çok nadir oluyor. En kötü olanı dahi, çok hafif şikayetlerle hastalığı geçiriyor.

Kasım 02.2020

Önemli bir bilimsel dergide, konunun uzmanları COVID pandemisinde sporculara tavsiyelerde bulundular. Önemli sorulara cevapları aşağıdadır.

1-COVID-19 sporcuları nasıl etkiliyor?

Belirgin şikayetleri olup, hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarında, kalp hasarı, yaklaşık %20 oranında görülüyor. Kendine iyi bakan, iyi çalışan sporcularda şikayetlerin, hastaneye yatacak kadar ilerlemesi çok nadir oluyor. En kötü olanı dahi, çok hafif şikayetlerle hastalığı geçiriyor.

2-Doktorlar COVID hastalarında kalp araştırmasını ne zaman yapmalılar?

Özellikle MR kullanılarak yapılan araştırmalarda, COVID geçiren hastaların önemli kısmında miyokardit, yani, kalpte iltihaplanma bulguları  görüldü. Elbette, bu hastaların büyük kısmı daha yaşlı ve başka problemleri olan insanlardı. Genç sporcularda aynı sorunlara rastlanmadı.

Viral enfeksiyonlardan sonra gelişen miyokardit, sporcularda ve genç askerlerde ani ölümün en sık sebebidir. O yüzden göğüs ağrısı, egzersiz yapamama, aritmi gibi şikayeti olan, veya basit kalp testlerinde, örneğin; kan testleri ve, ekokardiografide anormallik bulunan COVID geçiren veya geçirmiş olan sporcularda MR gibi analizler ile kalbe bakılması gerekebilir.

3-COVID sonrası gelişebilecek kalp hasarı riski sportif aktiviteyi durdurmayı gerektirir mi?

Sportif aktiviteyi durdurmanın sebebi kalp hasarı riskini önlemekten ziyade, virüs yayılımını sınırlamaktır. Yani kendini karantinaya almaktır. Karantina süresi bitince sportif aktiviteye tekrar başlanabilir.

4-COVID geçiren sporcunun şikayeti yoksa, ilave teste ihtiyacı var mı?

COVID geçiren, ve geçirmiş sporcularda şikayet yoksa, karantina önlemleri bitmesi sonrası kalp hastalığı açısından ileri araştırmaya gerek yoktur. 5-Genç liseli sporcular COVID geçirdikten ne kadar sonra antrenmanlara dönebilir?Bu yaş sporcularda da, çoğunlukla şikayet görülmemektedir. Ancak bu yaş grubunda MIS-C denilen (multisystem inflammatory syndrome), yaygın inflamatuar hastalık infeksiyondan haftalar sonra gelişebilmektedir. Bu yüzden bu yaş sporcular farklı ele alınabilir. Yine de, bu yaş grubunda da, şikayet yoksa karantina sonrası kalp araştırması tavsiye edilmiyor. Nefes darlığı, ciddi yorgunluk, egzersiz yapamama gibi şikayetleri  varsa ileri değerlendirmeler gündeme gelmelidir.

Dr.Genco  Yücel ne diyor?

COVID her hastada kalbi şikayet yaratmadan etkiliyor. Yine de, çocuk, veya genç yaştaki sporcular, COVID geçirdiklerinde, diğer insanlardan farklı ele alınmaları gerekeceğini düşünmüyorum. Hafif de olsa performanslarını etkileyecek bir şikayetleri varsa mutlaka kalp araştırmaları yapılmalıdır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER