Kalp Krizi Geçirenlerde Uzun Saatler Çalışmak Riskli

Kanada’da yapılan bir araştırma kalp krizi geçirenlerin normale hayatlarına döndüklerinde uzun saatler çalışmalarının, kalp krizi riskini arttırdığını gösterdi.

Nisan 01.2021

Kanada’da yapılan bir araştırma  kalp krizi geçirenlerin normale hayatlarına döndüklerinde uzun saatler çalışmalarının, kalp krizi riskini arttırdığını gösterdi.

 

Kasım 1995 ile Ekim 1997 arasında kalp krizi geçiren 60 yaşın altındaki yaklaşık 1000 hasta incelendi. Ortalama 6 yıl takip edilen hastaların çalışma süreleri, işe döndükten 6 hafta sonra ölçülmeye başlandı. Hastaların 205 tanesi bu sürede tekrardan problem yaşadı. Problemden kastedilen yeniden kalp krizi veya hastaneye yatıp bir müdahaleden geçmeyi gerektiren bir kalp krizi öncüsü durumdu.

 

Haftada 55 saatten uzun çalışanlar, 40 saatin altında çalışanlara göre neredeyse 2 kat daha riskli bulundular. Özellikle 4 seneden sonra ve iş stresi daha yüksek olanlarda bu etkinin daha kuvvetli olduğu görüldü.

 

Yazarlar, kalp krizi geçirenlerde iş stresini ve çalışma saatlerini azaltmanın, daha kuvvetli bir şekilde önerilebileceğini ve gelecek araştırmalarda da, bu sorunun gözden geçirilmesini öneriyorlar.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

 

Stresli iş dendiğinde, yüksek talep gerektiren düşük kontrole sahip olunan iş anlaşılmaktadır. Bu çalışmadan anlaşılan stresli bir işte çalışan ve çalışma saatlerini uzun tutan bir insanın tekrar problem yaşama riskinin yüksek olduğudur.

 

Araştırmacılara göre haftada 55 saatin üzeri risklidir. Haftada 55 saat, 5 gün çalışan birisi için günde 11 saat, yani sabah 7-8 işbaşı yapıp akşam 6-7’ye kadar çalışmak anlamına geliyor. Haftada 40 saatin altında çalışmak ise haftada 5 gün çalışan birisinde, sabah 8 iş başı yapıp akşam 4 paydos etmekle eşdeğerdir. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) haftalık çalışma saatinin 40 saati geçmemesi yönünde çalışmalar yaparken, dünyada çalışanların yaklaşık %36’sının 48 saatten fazla çalıştığını da bildiriyor.

 

Bu araştırma kalp krizi geçirenlere odaklanmış, ama biliyoruz ki, stresli işi olanlarda özellikle kalp hastalığına götüren hipertansiyon gibi hastalıklar ortaya çıkıyor. Özellikle stresli işte çalışanların çalışma saatleri ve uykuda geçirdikleri zamana dikkat etmelerinde fayda vardır.

 

O yüzden karımın bana hep söylediği gibi, kalp sağlığımızı korumak için uyku saatlerinden değil, çalışma saatlerinden tasarruf etmelidir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER