ABD’de COVID hastaları için onay verilen ilaç, Umut mu? Hikaye mi?

ABD’de COVID hastalığında kullanım onayı olan tek ilaç Remdesivir Dünya Sağlık Örgütü’nün sponsorluğunda yapılan geniş bir çalışmada ölüm riskilerini azaltamadı. 30 ülkeden 11.000 hastada gerçekleştirilen araştırmada farklı ilaçların hiçbirisi ölüm oranlarını azaltmadı .

Kasım 16.2020

ABD’de COVID hastalığında kullanım onayı olan tek ilaç Remdesivir Dünya Sağlık Örgütü’nün sponsorluğunda yapılan geniş bir çalışmada hastaların ölüm riskilerini azaltamadı. 30 ülkeden 11.000 hastada gerçekleştirilen Solidarity araştırmasında farklı ilaçlar araştırıldı. Hiçbir ilacın ölüm oranlarını azaltmadığı bulundu.

ABD en yetkili kurumu FDA’in (Food and Drug Administration) 1 Mayıs’ta bir başka çalışmada  hastanede yatan hastalarda çabuk iyileşme avantajı görüldüğü için acil kullanım izni verdiği ilaç ABD Başkanı Donald Trump’ın da aldığı tedavilerden biri idi.

Kimilerine göre, bu sonuçta çalışmanın DSÖ tarafından iyi planlanamaması var. Farklı ülkelerde farklı protokollerle uygulanan tedavinin sonuçlarına güven olmayabilir. İlk olarak Ebola ve Hepatit C için geliştirilen Remdesivir hakkında, bahar aylarında kendi kurumunun düzenlediği çalışma sonrası, ABD’li meşhur Dr. Anthony Fauci, ‘’virüsü nakavt edecek bir ilaç değil.’’ diyordu.

Önemli bilimsel dergi, New England Journal of Medicine’da Ekim ayı başında yayınlanan son analizde ilaç, Remdesivir, plaseboya göre hastalıktan iyileşme zamanını 15 günden 10 güne indirerek kısaltıyor. Akciğer enfeksiyon oranını da azaltıyor. Ölüm oranında ise daha iyi gibi duruyor. Bir ayda %15’ten %11’e doğru azalma trendi gösteriyor. Üretici firma Gilead yayınladığı basın bülteninde bunu pozitif bir sonuç olarak niteliyor. 

Çalışmanın yayınlandığı New England Journal of Medicine dergisinde yazılan bir yorumda, bu tedavinin bir başlangıç olduğu, etkin tedaviye giden yolu açtığı ve önemli bir ilerleme olduğu yorumu yapılıyor

 

ABD’de yaklaşık tedavi maliyeti 3120 Amerikan Doları olan, ülkemizde de kullanıma giren Remdesivir’in yüksek fiyatı ve karaborsada satıldığı, ülkemizde de gazete haberlerine de yansıdı. 

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

Günümüzde virüse karşı etkin ve kullanım onayına sahip tek ilaç olan Remdesivir, hastalardan alınan serumun kişiler verilmesini içeren antikor tedavisi  henüz sorunu çözemediler. Ancak bu yazıda da belirtildiği iyi yönde ilerleme gösteriyorlar.

İlacın hastalığın çok başında ve bozulma gösterenlerde dexamethazone denen kortizon benzeri ile kullanılması en azından yoğun bakım ihtiyacını azaltacak görüşü yaygın.

Belki Donald Trump hastalık tesbitinin çok başında, tahminen hiçbir şikayeti yok iken Remdesivir, Dexamethazone ve antikor tedavisini aldığı için kısa sürede hiçbir şey geçirmemiş gibi, işinin başına dönebildi.

 

Hastalıkta esas sorun, ilk virüs enfeksiyonunun değil, enfeksiyon ilerledikten sonra vücutta yarattığı abartılı bağışıklık cevabı olduğunu unutmayalım. Bu bağışıklık cevabı, direk olarak virüs değil, akciğer veya diğer organları mahvediyor,. O yüzden virüsün etkisini biraz da olsa azaltıp diğer ilaçlarla bağışıklık sistemini dizginlemek ölümleri azaltacaktır ümidini taşıyorum.

 

Erken, çok erken tedavinin faydası burada yatıyor. Aslan kafesinden çıktıktan sonra onu durdurmak çok zor!

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER