Aşı Olup Kendimizi Koruduğumuz Kadar, Çevremizi de Koruyalım.

İskoçya’dan yapılan bir analizin sonuçlarına göre COVİD aşısı olan sağlık çalışanlarında ev halkının COVİD’e yakalanma oranı da düşüyor.

Eylül 09.2021

İskoçya’dan yapılan bir analizin sonuçlarına göre COVİD aşısı olan sağlık çalışanlarında ev halkının COVİD’e yakalanma oranı da düşüyor.

Tümü yayınlanmayan, sonuçları bildirilen analize göre, İskoçya’da aşılanan sağlık çalışanlarının ev halkının hastalık ve ciddi sorun oranlarına bakılmış. Yaklaşık 150.000 sağlık çalışanı, 100.000 hane incelenmiş. Aralık 2020 ve Mart 2021 arası hastalık oranları değerlendirilmiş. BioNTech ve AstraZeneca aşıları uygulanan sağlık çalışanları incelenmiş. Aşı öncesi dönem ve ilk aşıdan 14 gün sonrasından başlayarak yapılan analizi standardize edebilmek için kişi ve izlenen süre çarpımı ile kişi -  yıl parametresine bakılmış. Sonuçta, 100 kişi -  yıl başına hastalık oranı aşı öncesi 9.40 iken, ilk aşıdan sonra 5.93 ikinci aşıdan sonra ise 2.98’e düşmüş. Yazarlara göre bulaşmanın %100 sağlık çalışanından olamayacağı da göz önüne alınırsa, aşılanmanın etraf hastalık bulaştırmayı %60 oranında azalttığı hesap edilmiş.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

 

COVİD aşısının hastalıktan, özellikle ciddi sorunlardan koruduğunu biliyoruz.  Özellikle aynı evde çocukların hastalanmasının da, erişkinlerin aşı olmalarıyla azaldığını görüyoruz. Bu bildiri bunun daha da önemli bir kanıtı.

 

Aşıya karşı olanların sıklıkla kullandığı argüman olan, ‘’aşı olduktan sonra da çevreye bulaştırıyorum, o zaman niye aşı olayım.’’ düşüncesini çürüten bu bulgu aşıyı kendimiz için, çevremiz, sevdiklerimiz için toplumumuz için olmamız gerektiğini destekliyor.

 

COVİD’den korunmak ve etrafınızı korumak için; Aşınızı olun, Maskenizi takın, iç mekanları sık sık havalandırın.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER