Bariatrik cerrahi

Zayıflama cerrahisi olarak bilinen bariatrik cerrahisinin geçmiş kalp problemi olanlarda, kalp krizi gibi kalp problemlerini azalttığı görüldü.

Nisan 16.2021

Zayıflama cerrahisi olarak bilinen bariatrik cerrahisinin geçmiş kalp problemi olanlarda, kalp krizi gibi kalp problemlerini azalttığı görüldü.

Kanada’da yapılan bir araştırma  eskiden kalp krizi gibi, kalp damar problemi, veya kalp yetmezliği geçirmiş ve bariatrik cerrahi geçiren yaklaşık 1300 kişiyi, yine kalp problemi olan ancak ameliyat olmayan aynı sayıda kişi ile karşılaştırmış. Ortalama 4.5 senelik takiplerde, tekrar kalp krizi, hastaneye kalp yetmezlik ile yatış ve kalp sorunundan ölüm gibi ciddi sorunların anlamlı oranda azaldığı görülmüş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Şişmanlığın, kalp yetmezliği, kalp krizi, inme ve ölüm riskini arttırdığını biliyoruz. O yüzden, hastalara kilo kaybı tavsiye edilmektedir.

 

Önceden yapılan araştırmalar zayıflama ameliyatlarının, kalbe yönelik risk faktörlerini azalttığını göstermişti. Şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi sorunlar bu ameliyatı geçirenlerde düzeliyordu. Bu araştırma önceden de tahmin ettiğimiz gibi, kalp sorunu yaşayan şişman insanların kalp problemi tekrar yaşama riskini azalttığını gösteriyor. Kalp problemi dendiğinde, bunun içine ölüm, kalp krizi ve kalp yetmezliği sebepli hastaneye yatış dahil olduğunu tekrarlamalıyım.

 

Zayıflama ameliyatı denildiğinde, toplumda kozmetik ihtiyaçla, güzelleşmek için yapılan bir ameliyat algılanıyor. Bu da, çoğu şişman kalp hastasını bu operasyona karşı çekingen durmaya itiyor. Ancak, bu çalışmanın da gösterdiği gibi, amaç kalp sağlığına destek olmaktır. O yüzden şişman kalp hastalarına bu ameliyat kalp açısından fayda sağlayacağı düşünülerek önerilmelidir.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER