Bebek kalbi yaratarak kalbin oluşumunu inceliyorlar.

Araştırmacılar minyatür, ve çalışan insan kalpleri yaratarak bunların gelişimlerini incelemeyi hedefliyorlar. Bunun ana karnında çıkan birçok problem hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

Eylül 12.2020

Araştırmacılar minyatür, ve çalışan insan kalpleri yaratarak bunların gelişimlerini inceleyecekler

Bunun ana karnında ortaya çıkan bir çok problem hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

ABD Michigan Devlet Üniversitesi Sağlık Bilimleri ve Mühendislik Üniversitesi’nden biomedikal mühendislik bölümünden Doçent Aitor Aguirre’ın başkanlığını yaptığı çalışmada gerçek kalpte bulunan hücreler, damarsal ve diğer tüm yapıları içeren bu minyatür kalpler bir çekirdek büyüklüğünde ve oluşturulduktan bir hafta sonra atmaya başladılar. Araştırmacılar insan kök hücreleri kullanılarak birkaç hafta içinde oluşturulan bu mini kalplerin gerçek zamanlı gelişimlerini izleyerek, ana karnında bir embriyo kalbinin nasıl geliştiğini çok daha yakından inceleme şansına sahip olacaklar

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

Bu mini modeller kalp gelişiminde ana karnında ortaya çıkan problemlerin incelenmesi ve anlaşılması için çok önemli bilgiler sağlayacaklar. Bazı doğuştan gelen kalp hastalıklarının belki de ana karnında çözülmesine yardımcı olacaklar. Burada bizi ilgilendiren kalp sağlığı olduğu için, hep kalp konuşuyoruz, ancak bunun diğer organlar için örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Doğuştan gelen birçok anormalliğin anlaşılması ve önlenmesi bu tip araştırmalar mümkün olacaktır.

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER