BioNTech/COVİD Aşısı Uzun Dönem Etkili mi?

BioNTech aşısının COVİD hastalık, ciddi sorun yaşama ve ölümden koruduğu konusunda bir çok verimiz mevcut. Son zamanlarda artan aşı etkinliğinin ne kadar sürdüğü, ilave doz gerekip gerekmediği ile ilgili soru işaretlerini cevaplamak için aşının orta uzun vadede de etkinliğini sürdürüp sürdürmediği ile ilgili araştırmaya göre, kuvvetli etkinlik biraz azalmakla beraber 6 ay civarına kadar devam ediyor.

Eylül 23.2021

BioNTech aşısının COVİD hastalık, ciddi sorun yaşama ve ölümden koruduğu konusunda bir çok verimiz mevcut.  Son zamanlarda artan aşı etkinliğinin ne kadar sürdüğü, ilave doz gerekip gerekmediği ile ilgili soru işaretlerini cevaplamak için aşının orta uzun vadede de etkinliğini sürdürüp sürdürmediği ile ilgili araştırmaya göre, kuvvetli etkinlik biraz azalmakla beraber 6 ay civarına kadar devam ediyor.

Aralarında Türkiye’den gönüllülerin de olduğu, 27 Temmuz ile ‘9 Ekim 2020 arasında yaklaşık 45.000 gönüllünün alındığı araştırmaya göre, BioNTech aşısı hala etkin ve ciddi yan etki göstermiyor. Zamanla hafifçe azalan etkinliğe rağmen, hastalıktan koruma oranı %91 olarak ölçülmüş. Etkinlik 2. Doz aşıdan sonraki ilk 2 ay maksimumda kalmış. Her 2 ay başına %6 azalarak 4. ayda %83.7’e gerilemiş. 6.aya kadar ciddi yan etki, örneğin kalpte iltihap görülmemiş.

 

Yazarların belirttiği gibi burada şikayetsiz hastalık oranlarına bakılmamış. Ölçülen hastalık sadece şikayeti olanların test edilmeleri ile bulunmuş. Sonuçta aşının 6 aya kadar hastalığı önlemede hafifçe azalsa da çok etkili olduğu belirtilmiş.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ?

BioNTech COVİD aşısının kısa dönem etkinliği açısından tereddütümüz yok. Ancak uzun dönemde etkisi ve özellikle aşı karşıtlarının dile getirdiği yan etkileri hakkında bu çalışma güzel veriler sunuyor. Özellikle yazının resmindeki grafik çok net ve açıklayıcı.

 

Bu aşılama araştırmasının Delta varyant salgınından önce başladığını akıldan çıkarmadan etkinliğinin önceki varyantlara karşı yüksek kaldığını söylemeliyim. Daha önemlisi tarihten gelen aşılama bilgilerimizin söylediği gibi, her hangi bir aşıdan sonra yan etkiler ilk 2 aydan sonra görülmüyor. Bu bilgilerle aşılara güvenelim ve yan etkiden korkmayalım. Aşımızı olalım, yakınlarımıza küçüklerimize yaptıralım.

Bu araştırmanın henüz cevaplamadığı ama, kopyalar verdiği ilave doz aşı konusu ise henüz belirsiz. Ülkemizde 2 doz SinoVac aşısı olanlarda, 3 ve 4. Doz BioNTech aşısı bence gerekli ve ben bunu öneriyorum. 2 doz BioNTech aşısı olanlarda ise 3. ilave doz gerekip gerekmediği veya ne zaman gerektiği konusunda tartışmalar devam ediyor. ABD’de aşı izni için yetkili kurum FDA bugün 65 yaş üstünde ve 18 yaş üzeri olup COVİD için yüksek riskli kişilerde 2. Dozdan en az 6 ay sonra 3. Doz aşı önerisini yaptı. Bu konuya yapılan araştırmalar ve pratik uygulamalarla daha sonra dönmek üzere, şimdilik bugünkü araştırmanın sonuçlarının da bunu 6 ay civarından itibaren yapılmak üzere desteklediğini belirtip yazıyı sonlandırayım.

 

COVİD’den korunmak ve etrafınızı korumak için; Aşınızı olun, Maskenizi takın, iç mekanları sık sık havalandırın.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER