Çocuklar, gençler mutlaka COVİD aşısı olmalı.

COVİD pandemisini önlemede, toplumun tümünü aşı şemsiyesinin altına almak gerekmektedir. Bu yönde yapılan çeşitli çalışmalarla özellikle BioNTech aşısını kullanarak aşılama çocuklara indirilmiştir. Çeşitli araştırmalarla da, çocuklardaki etkinliği bildirilmektedir.

Kasım 25.2021

COVİD pandemisini önlemede, toplumun tümünü aşı şemsiyesinin altına almak gerekmektedir. Bu yönde yapılan çeşitli çalışmalarla özellikle BioNTech aşısını kullanarak aşılama çocuklara indirilmiştir. Çeşitli araştırmalarla da, çocuklardaki etkinliği bildirilmektedir.

Bu hafta başında Pfizer ve BioNTech kullanılan aşının 12-15 yaş arasındaki çocuklarda %100 etkili olduğunu bildirdi

 

Şirket genel müdürü Uğur Şahin’e göre 2228 kişide yapılan araştırmada, ikinci doz yapıldıktan sonraki 7 ile 4 ay arası yapılan takiplerde 30 adet enfeksiyonun hepsi aşı yapılmayanlarda görüldü. Dünyada ilk defa bu uzunluktaki takip sonuçlarını başarı ile bildiren bu araştırmada, herhangi bir güvenlik sorunu da görülmemiş. Comirnaty isimli aşı Ağustos’dan beri ABD’de 16 yaş üzerinde tamamen onaylanmış durumda. Şirket tam onayın 12-15 yaş grubuna da genişletilmesi için başvuruya hazırlanıyor.

 

ABD yetkili kurumu CDC de, yakın zamanda 12-18 yaş arası aşılananlarda tecrübeleri bildirdi. Rapora göre COVİD ile Haziran ve Eylül 2021 arası hastaneye yatırılan 12-18 yaş arası hastalarda aşı etkinliği %93 olarak bildirildi.

 

19 çocuk hastanesinden toplanan verilerde 464 hastaneye yatan çocukta inceleme yapılmış. COVİD olan ve olmayanların dahil edildiği araştırmada 179 COVİD olan çocuktan sadece 6 tanesi aşılı imiş. kalan 173 tanesi ise aşılanmamış. Hastaneye yatan çocukların %43’ü yoğun bakım ünitesine yatırılmış, %16’sı ise yapay solunum desteğine bağlanmış. Bunların %7’si (2 çocuk) hayatını kaybetmiş. Yoğun bakım ünitesine yatan ve kaybedilen çocuklar aşısızmış.

 

Yazarlar bu verilere göre okula dönüşler artarken aşılamanın ciddi hastalığı önlemedeki başarısı ile ABD’de şimdi %50 civarında olan çocuk aşılamasının arttırılması gerektiğini belirtmişler.

 

Çocukların aşılanmasında ebeveynlerin korktuğu önemli soru yan etkiler ve bunların uzun dönemli etkileridir. Bu yan etkilerden beni en çok ilgilendireni ise aşı sonrası kalp iltihabı diyebileceğimiz miyokardit gelişimidir. ABD’de çalışan İstanbul Tıp Fakültesi’nden sınıf arkadaşım Dr. Biykem Bozkurt’un önderliğini yaptığı bir yazıda bu konu irdelenmiş.

 

Yazıya göre 1 milyon ikinci aşı sonrası 12-13 kişide 12 ile 39 yaş arası görülen miyokardit özellikle erkeklerde görülüyor. Bu kişilerde COVİD hastalığı görülmüyor. Hemen bütün hastalarda şikayetler ve hastalık belirtileri bazen tedavi ile bazen tedavisiz düzeliyor. Bu oranda görülen ve tamamen geçen bu etkiye karşılık genç erişkinlerde 100.000’de 1 ölüme sebep olan COVİD hastalığı karşısında aşılanmanın riskinin faydasına kıyasla çok düşük olduğu görülüyor.

Yazarlara göre not edilmesi gereken şey COVİD’de ölüm dışında, kalp iltihabı, MISC denilen tehlikeli genel inflamasyon ve ‘’Long COVİD’’ denilen sorunlar da dikkate alındığında COVİD aşısı 12 yaş üzeri herkese tavsiye edilmelidir.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ? 

Her ebeveyn gibi çocuklarımın sağlığı, güvenliği benim için çok önemli. Pandemi başından itibaren kendi çocuklarımı hastalıktan korumaya çalıştım. Okullarına göndermedim. Arkadaşlarının evlerine gece kalmaya gitmediler. Sevdikleri ile gezmeye çıkamadılar. Amacım onları ve sevdiklerini hastalıktan korumaktı. Sonuçlarını çok net bilmediğimiz ‘’Long COVİD’’ den korumaktı. Ve korudum. Ama onların sosyal gelişimlerinin çok etkilendiğini gördüm. Çocuklarım özellikle 12 yaşında olanının, tüm iletişimi bir telefon ya da bilgisayar ekranına indirgendi. O yüzden 18 yaş altına aşı imkanı tanınınca hemen onu aşılattım. Bu sayede okuluna, arkadaşlarına güvenle göndermeye başladım. Spor aktivitelerine katılmasını destekler oldum. Çünkü hastalıktan korunmak, onun olası uzun etkilerinden uzak kalmak çok önemli ve bunun yanında gelişmesini doğru olarak tamamlaması belki daha da önemli. Arkadaşları ve çevresi ile ilişkilerini sağlıklı geliştirmesi ve bunları doğal yoldan öğrenmesi gelecekte onun için belki daha da önemli.

 

Buradaki araştırmalar da, aşılamanın hastalığı önlemede etkinliğini ve güvenliğini gösteriyorlar.Çocukların okullara gittiği şu günlerde, onların hastalanmamaları kadar, virüsü evlerine sevdiklerine de taşımamaları önemlidir. Toplumun ve çocuklarımızın sağlığını ve sağlıklı gelişimlerini önemsiyorsak onları süratle aşılatmalıyız. O yüzden çocuğumu aşılattım. Herkese de öneriyorum.

 

Aşılamayı yarın incelemeye devam edeceğim. Özellikle aşı karşıtlarının sıkça kullandığı aşılamanın toplumda bulaşmayı engellemediği, ve aşının ‘’Long COVİD’’ dediğimiz soruna etkilerini incelemeye çalışacağım.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER