Colchicine, gut ilacı, kalp hastalarında bir hayli faydalı .

Colchicine, bazı hastalıklarda, örneğin, gut hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yakın zamanda yeni kalp krizi geçiren kişilerde verildiğinde faydalı olduğu gösterilmişti. Çok yeni bir çalışmada ise, kalp hastalığı olanlarda kullanılmasının fayda sağladığı gösterildi.

Kasım 12.2020

Colchicine, Türkiye’de colchicum ismiyle satılan bazı inflamatuar hastalıklarda ancak en sık gut hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yakın zamanda yeni kalp krizi geçiren kişilerde verildiğinde faydalı olduğu gösterilmişti.  Çok yeni ve iyi bir araştırmanın gerektirdiği bütün kurallara uyan bir çalışmada ise, kalp hastalığı olanlarda kullanılmasının fayda sağladığı gösterildi. 

 

5522 bilinen kalp damar hastalığı olan kişi araştırmaya dahil edildi. Hastalar ikiye ayrılıp bir gruba colchicine ilacı diğer gruba ise plasebo verildi. Yaklaşık iki, iki buçuk yıllık takiplerde kalp krizi, inme ve kalp damarlarına müdahale oranlarına göre %2.5-3 arası bir azalma görülmüş. Kalp ile ilgili ölümde de azalma saptanmış. Bu olaylar toplu analiz edildiğinde de, tek tek bakıldığında da fayda görülmüş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Colchicine farklı sorunlarda kullanılan inflamasyon önleyici bir ilaçtır. Kalple ilgili kalp zarı iltihabı olan perikardit hastalığında uzun dönem kullanılması faydalı olduğu bilinmektedir. Kalp damar hastalıklarının oluşması veya ilerlemesinde inflamasyonun rolü olduğu düşünülür. Hatta, kimi uzmanlara göre, kolesterol düşürücü statin grubu ilaçların, kalbe faydaları kolesterol azaltmakta değil, kalp damarlarındaki inflamasyonu azaltmalarındadır.

Bu düşünceye paralel olarak colchicine ilacının kalp damar hastalıklarında kullanımı akla yatkın görünüyor. İyi dizayn edilmiş bu çalışmanın desteklediği düşünce kalp damar hastalığı teşhisi konan her hastaya günde bir tablet colchicine başlamak. Hastaların reçetesine eklenebilecek ve fayda sağlayacak yeni bir yaklaşımı uygulamaya başlamakta bir sorun görmüyorum.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER