Corona Aşısı için Politikacılar, Devletler Hızlı Hareket Etmek İstiyor.

ABD aşı geliştirmek konusunda çalışan ilaç firmaları halkın hazır olmadan aşıların piyasaya srülebileceği kaygısına karşın, ABD önemli gazetelerinden birinde halka açık bir bildiri yayınladılar.

Eylül 12.2020

Corona pandemisi için bir çok ülke, firma, üniversite aşı konusunda çalışıyor. Karantina, sosyal izolasyon, yüz maskesi gibi önlemler sıklıkla uygulanırken dünya halkları heyecanla aşı haberlerini izliyor.

Konuyla ilgili aşının başarısı ve başarısızlığının dışında bunun ne zaman kimlere uygulanacağını da merakla bekliyoruz. Bazı politikacılar bunun başında ABD başkanı Donald Trump geliyor, politik geleceğini sanki aşıya bağlamış gibi. ABD sağlık acentalarında yetkili kurumlarında yaklaşan ABD seçimleri öncesine bu aşının hazır olacağı mesajı veriliyor. Bu konu ne kadar acil olursa olsun, tam etkin tam güvenli olduğu bilinmeden bir aşının politik maksatlarla piyasaya sürülmesi endişe veriyor.

ABD aşı geliştirmek konusunda çalışan ilaç firmalarından bu endişeyi gidermeye yönelik enteresan bir hamle geldi. Bu firmalar ABD önemli gazetelerinden birinde halka açık bir söz verme ya da yemin belgesi denebilecek bir bildiri yayınladılar. Buna göre  bu firmalar buldukları aşı tam etkin ve tam güvenli olduğunu bulmadan hükümet onayı için başvurmayacaklar.

DR. GENCO YÜCEL NE DİYOR ?

Sektörel bazda rakip olan firmaların amacı halkta oluşan aşı tam hazır olmadan piyasaya verileceği kaygısının yersiz olacağını vurgulamak. ABD başkanı Donald Trump’ın firmaları zorlayabileceği olasılığına karşı beraber hareket etme sözünü veren firmaların bu yaklaşımı bizlerde oluşan tereddütü gidermeye yetecek mi, zaman gösterecektir.

 

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER