COVİD aşısı Sonrası Pıhtı Olayları Çok Nadir Oluyor.

Güney Afrika’da sağlık çalışanları üzerinde yapılan aşılama çalışmasının raporlarına göre COVİD aşısı sonrası pıhtı olayları çok nadir oluyor.

Haziran 04.2021

Güney Afrika’da sağlık çalışanları üzerinde yapılan aşılama çalışmasının raporlarına göre COVİD aşısı sonrası pıhtı olayları çok nadir oluyor.

Şubat-Nisan 2021 arasında yaklaşık 300.000 sağlık çalışanına Johnson & Johnson tek dozluk aşı uygulanmış. Yaklaşık 6000 (%2) aşılananda yan etkiler görülmüş.. Yan etkilerin %81’i hafif reaksiyon olarak nitelenmiş. 50 kişide ciddi reaksiyon görülmüş. 12 kişi (%24) COVİD geçirmiş. Bunların hepsi aşılama sonrası ilk ayda gerçekleşmiş. 12 kişide alerjik reaksiyon olmuş. Bunların sadece 1 tanesi hayatı tehdit eder seviyede imiş. 6 kişide (%12) nörolojik problemler görülmüş. Bir kişi yüz felci geçirirken, 1 kişide ciddi bacaklarda felçle giden durum ortaya çıkmış.

 

Pıhtılaşma olayları sadece 5 kişide (%10, toplamın %0.0013) gerçekleşmiş. 1 kişi akciğer pıhtısı sonrası ölürken, 1 diğer kişi yine akciğer pıhtısına bağlı sorun yaşamış. 2 kişide inme olayı görülmüş. Bunların 1’i geçmişinde inme olan HIV hastası ve aynı zamanda kalp problemi olan bir kişi iken, diğeri 38 yaşında yeni doğum yapmış bir kadında geçici bir olay yaşanmış. Son kişide ise göz damarında pıhtılaşmaya bağlı görme sorunları gelişmiş..

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

 

COVİD aşılama kampanyalarında pıhtılaşma olayları nedeniyle ABD, İngiltere, ve Güney Afrika gibi ülkelerde geçici durdurmalar yaşandı. Medyaya da çokça yansıyan bu sorunlar nedeniyle aşı kaygıları oluştu.

 

Bugüne kadar sadece DNA aşısı olan Oxford ve Johnson & Johnson aşılarında bildirilen bu durumların 1/100.000’den nadir olduğu  görülüyor. Bu araştırmada da benzer nadir rakamlar bildirilirken, hayatı tehdit edecek düzeyde sorun daha da nadir görülüyor. Diğer aşılarda, örneğin ülkemizde kullanılan mRNA aşısı(BioNTech) ve inaktif virüs aşısında(CoronaVac) ise, buna yönelik raporlara henüz rastlamadık.

 

Hastalarım sıkça pıhtı kaygısını dillendirip aşı olmadan bu soruyu bana da soruyorlar. Öncelikle bu sorun çok nadir görülüyor. Ve ülkemizde kullanılan aşılardan dolayı bu konuda kaygıya gerek yok. Her aşının, her tür yan etkisi olabilir. Ama faydaları göz önüne alındığında fırsatınız olduğunda aşınızı olun ve yakınlarınızın da olması için elinizden geleni yapın. Çünkü bu savaşı başka türlü kazanmamıza imkan yok.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER