COVİD Geçirenlerde Bazı Faydalı veya Zararlı İlaçlar.

Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre COVİD geçirenlerde bazı ilaçlar hastanede ölüm riskini azaltıyor. Aynı şekilde COVİD için kullanılan bazı ilaçlar da bu riski arttırıyorlar.

Aralık 13.2020

Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre  COVİD geçirenlerde bazı ilaçlar hastanede ölüm riskini azaltıyor. Aynı şekilde COVİD için kullanılan bazı ilaçlar da bu riski arttırıyorlar

ABD’den yapılan bir araştırmada, 1 Nisan -31 Mayıs 2020 arasında 592 farklı hastanede tedavi gören 64.000 COVİD-19 hastası incelenmiş. Hastaneye yatırılanların ortalama yaşı 65 iken, ayaktan tedavi görenlerde ortalama yaş 46 imiş.

Pandemi erken dönemini içeren zaman diliminde ölüm oranı toplamda %11.4, hastaneye yatanlarda ise %20.3 olarak bulunmuş. %19.4 hasta yoğun bakımda izlenirken ortalama hastane kalış süresi 6 gün olarak gerçekleşmiş.En sık problem solunum yetmezliği %55.8, böbrek yetmezliği %33.9 ve sepsis %33.7 olmuş. Diğer bilgilerle uyumlu bir şekilde yaş arttıkça ölüm riskinin arttığını bulmuşlar. 80 yaş üzerinde ölüm riski 18-34 yaş arası gruba göre 16 kat daha fazla imiş.

Kalp hastalığı ve kolesterol düşürmek içinkullanılan statin grubu ilaçlar, yine kalp hastalığı ve tansiyon düşürmek için kullanılan ACE inhibitörleri ve kalsiyum kanal bloker ilaçları kullananlarda da ölüm riskinin azaldığı görülmüş.

Bu arada özellikle pandeminin erken dönemlerinde yaygın kullanılan sıtma ilacı hydroxychloroquine ve antibiyotik azithromycin kullanımının ölüm riskini arttırdığı bulunmuş.

Dr. Genco Yücel ne diyor?

COVİD hastalarında pandeminin başından bu yana bir çok ilaç denendi. Ve yine bazı kalp ilaçlarına dair bir çok şüpheli, çelişen bilgi gündeme girdi. Süreç ilerledikçe ortaya çıkan sonuç özellikle kalp, tansiyon, kolesterol ilaçlarının ölüm riskini azaltarak faydalı oldukları yönündedir.

Hastalığa karşı halen ülkemizde de aktif olarak kullanılan hydroxychloroquine ilacı, ABD başkanı Trump’ın da konu hakkındaki yorumları nedeniyle gündemi işgal etmişti. Fakat artan bilgiler bu ilacın faydasından ziyade zararı olabileceğini söylemeye devam ediyor.

Benim tavsiyem kalp ilaçlarına kesintisiz devam edilmesi, ve COVİD için verilen hydroxychloroquine ilacı için ise faydasız hatta zararlı olabileceği bilinerek kararın kişinin kendisi tarafından verilmesidir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER