COVİD için Burun Spreyi.

Nazal sprey olarak uygulanacak bir antikor tedavisi, COVİD için önemli koruyucu olabilir.

Haziran 07.2021

Nazal sprey olarak uygulanacak bir antikor tedavisi, COVİD için önemli koruyucu olabilir.

 

COVİD-19 karşıtı antikor tedavilerinin etkinliği görülüyor. Bazı tedaviler ABD’de onaylanmış durumdadır.  Hastalık tedavisinde etkinliği gösterilen belki de tek tedavi olmasına rağmen, kullanım zorluğu, damardan dolayısıyla hastanede verilme gerekliliği ve virüse yakalanınca erken kullanılma zorunluluğu, bu tedavinin yaygınlaşmasını engelliyor. Ayrıca yeni virüs varyantlarının bazı antikor tedavilerine rezistans kaygısı da doktorların bu tedaviyi yaygın kullanımını engelliyor.

 

ABD Houston’da University of Texas Health Science Center’dan antikor mühendisi Zhiqiang An, ve ekibi direk olarak burundan verilebilecek bir antikor tedavisi geliştirmişler. Virüsün burundan girerken hücrelere tutunduğu yapılarına karşı geliştirdikleri antikor parçasını IgG antikorundan geliştirirken bunu daha kuvvetli IgM antikoru üzerine dikmişler. Fare burnuna sıkılan bu antikorun bilinen 20 farklı SARS-CoV-2 virüsüne karşı etkili olduğunu görmüşler. Enfeksiyon hemen öncesi ve 6 saat sonrası burna sıkılan spreyden iki gün sonra fare akciğerinde virüs miktarının azaldığını görmüşler.

Sorbonne Üniversitesi’nden imünolog Guy Gorochov’a göre bu büyük bir mühendislik başarısıdır. Ancak etkinin ne kadar devam edeceği bilinmemektedir.

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

Yazıdan anladığımız kadarıyla, farelerde virüsle karşı karşıya kalmadan evvel ve sonrası 6 saatte bu spreyin uygulanması sonrası fayda insanlarda da gösterilirse, riskli kontak olan kişilerde ilk ve koruyucu tedavi olarak bu spreyin fayda sağlayabileceğini düşündürüyor. Riskli ortama giren bir hasta ile karşılaşan insanın hemen uygulayabileceği ve akciğerlerdeki hastalığı kısa sürede tedavi edebileceği bir tedavi.

Tabii, bunun henüz ümit verici ve sadece farelerde faydasının görüldüğü bir tedavi olduğunu akıldan çıkarmamalıyız.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER