Elektronik sigara kullanımı gerçekten zararsız mı?

Elektronik sigara kullanmanın, bildiğimiz yanıcı, yani klasik, sigara kullanımına göre riski azalttığı düşünülmektedir. Halk sağlığı konusunda çalışanlarda e-sigaraya daha güvenli gözüyle bakmaktadır.

Mayıs 20.2020

Elektronik sigara kullanmanın, bildiğimiz yanıcı, yani klasik, sigara kullanımına göre riski azalttığı düşünülmektedir. Halk sağlığı konusunda çalışanlarda e-sigaraya daha güvenli gözüyle bakmaktadır. Elektronik sigaraya geçen içiciler de bunu yapma sebeplerinin ‘’daha sağlıklı olduğu için’’ diyerek açıklamaktadır. ABD’de AHA ( American Heart Association) dergisinde yayınlanan Boston Universitesi kaynaklı bir çalışma elektronik sigara kullanımının, yanıcı sigaraya kıyasla önemli bir avantaj sunmadığını bildirdi. Yaklaşık 300 kalp hastalığı ya da başka önemli rahatsızlığı olmayan, genç (21-45 yaş arası) ve sağlıklı birey dört farklı grup altında değerlendirilmiş. Sigara kullanmayan, 94 kişi, yanıcı sigara kullanan 285 kişi, elektronik sigara kullanan 36 kişi, ve her ikisini de kullanan 52 kişinin vücut damar fonksiyonlarına bakılmış. 

Damar fonksiyonu dendiği zaman, kol damar çapı, tansiyon aleti kolda şişirilme sonrası çap ve kan akımı gibi farklı laboratuar parametreleri değerlendirilmiş. Damardan iğne ile çekilen hücrelerde de ilaç verip, reaksiyonuna bakılmış. Bu bir hayli kompleks değerlendirmeler bozuksa kişi uzun vadede kalp ve damar hastalığı riski taşımaktadır.  Yani damar fonksiyonu bozuksa zamanla damar sertliği ve sonrasında da kalp krizleri seneler içinde gelişebilmektedir. 

Sonuçta sigara ya da e-sigara kullananlarda bu fonksiyonlar sigara kullanmayanlara kıyasla eşit oranda bozuk bulunmuş. Araştırmacılar e-sigaranın damar sağlığı açısından daha faydalı ya da en azından daha az zararlı olmadığını vurguluyorlar. Yine de burada bakılanın kalp krizi gibi gerçek bir hastalık ya da ölüm olmadığını akılda tutarak bu araştırmaların daha uzun süreli devam ettirilmesini önermişler.

Elektronik sigara kullanımının gerçekten klasik sigaraya göre bir takım farkları olabilir. Burada kullanım dozu, kullanılan ürün, ürünün lezzet tipi, içerik farkı gibi faktörlerin de değerlendirme yapılırken göz önüne alınması gerekebilir. Ama bu araştırmaya bakarak e-sigara daha sağlıklıdır, dememiz yanlış olacaktır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER