Evde yakın tansiyon takibi iyidir.

Evde tansiyon takibi yapılan hastaları izleyen yeni bir araştırmada başarılı sonuçlar görüldü. Hastaların telefonla izlendiği bu programda hastaların kalp krizi, veya inme risklerinin yarıya indiği tesbit edildi.

Ekim 25.2020

Evde tansiyon takibi yapılan hastaları izleyen yeni bir araştırmada başarılı sonuçlar görüldü. Hastaların bir eczacı tarafından telefonla izlendiği programda hastaların kalp krizi, veya inme risklerinin yarıya indiği tesbit edildi.

ABD’de Minnesota eyaletinde, kontrol edilemeyen kontrolsüz tansiyon problemi olan 450 hasta iki gruba ayrıldı. İlk grup evde tansiyonları ölçüp sonuçlarını mesaj atıyorlar. İkinci grup klasik olarak takip ediliyorlar. İlk grupta beş yılda kalp krizi, inme, kalp yetmezliği gibi sonuçlar daha az %5.3-%10.4 daha az görülüyor.

Araştırmanın ilk yazarı Dr. Karen L. Margolis’e göre “Evde tansiyon takibi yapılıp, takip yapan ekibin doktor randevuları arasında tele-tıb aracılığıyla, telefonla tedavi tavsiyelerinde bulunması, sadece doktor randevuları ile yapılan takibe göre tansiyonu düşürmede daha başarılı oluyor. Bu yaklaşım finansal açıdan da daha uygun.’’

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Tansiyon yüksekliğinin tedavisinde başarı kalp krizi, inme ve önemli kalp sorunlarını azaltmak için yapılır. Bu çalışma bildiğimiz bir şeyi konfirme ediyor. Özellikle tansiyonu kontrol dışında olanlarda rutin doktor muayene ve takiplerine ilaveten örneğin; telefonla yapılan takipler kalp krizi, inme gibi sorunları önlemede daha başarılı olacaktır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER