Gut İlacı COVİD’e Yakalananlarda Problem Riskini Azaltıyor.

Yeni yayınlanan bir çalışmada gut ve kalp hastalıkları dahil bazı hastalıklarda faydalı olduğu görülen, ve yaygın olarak kullanılan Colchicine ilacının COVİD’e yakalananlarda ölüm ve hastaneye yatış gerekliliğini %21 oranında azalttığını bildirildi.

Ocak 26.2021

Montreal Kalp Enstitüsü (MHI) yaptıkları bir çalışmada gut ve kalp hastalıkları dahil  bazı hastalıklarda faydalı olduğu görülen, ve yaygın olarak kullanılan Colchicine ilacının COVİD’e yakalananlarda ölüm ve hastaneye yatış gerekliliğini %21 oranında azalttığını bildirdi.

 

Farklı ülkelerden yaklaşık 4500 hastanın dahil edildiği COLCORONA çalışması, boğazdan alınan sürüntüde PCR pozitifliği ile teşhis konulan kişilerde yapıldı. İlaç veya plasebo verilerek yapılan karşılaştırmada, ilaç verilen hastaların hastaneye yatış oranları %25, suni solunum cihazına bağlanma oranları %50 ve ölüm oranları %44 azaldı. Araştırmacılara göre bugüne kadar hastane dışında takip edilen hastalarda ağızdan ilaç verilerek yapılan bir tedavinin ilk defa faydalı olduğu görüldü.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

COVİD geçirenlerde ülkemizde ve dünyada kullanılan bir çok ilaç var. Bu ilaçlardan faydalı olduğu kanıtlanan çok az sayıda tedavi mevcut. Hastalığa yakalanan ve ciddi şikayeti olmayanlarda remdesivir ve çeşitli antikor içeren serum  tedavilerinin faydaları gösterildi. Her iki tedavide ABD eski başkanı D. Trump’ın tedavisinde tahminen başarıyla kullanıldılar. Ancak bu tedaviler damardan serum ile ilaç almayı gerektiriyor. Ağızdan alınan özellikle kalp hastalarının kullandığı aspirin , kolesterol düşürücü statin grubu ilaçlar  ve bazı tansiyon ilaçlarının da hastalığın kötü geçme şansını azalttığı görüldü. Ancak bu ilaçların tedavi maksatlı verilmesinden ziyade kullananlarda devam etmesinin iyi olacağı sonucuna varıldı. Kan sulandırıcı ilaç kullanımının hastalığın ilerleyen dönemlerinde faydalı olabileceği yönünde bilgiler mevcut. Çoğunlukla hastaneye yatan hastalarda kullanılan bu tedavide enjeksiyon şeklinde kullanım alışkanlığı yerleşmiş durumdadır. Son olarak hastalarda oksijen ihtiyacı gelişmesi ile kullanıma giren dexamethazone denilen ağızdan alınan kortizon içeren ilacın da belirgin faydalı olduğunu öğrendik. Ancak bu ilaç da, çok yeni haberleştirdiğimiz romatizma ilaçları da  hastaların durumu kötüleştiğinde, yoğun bakım veya oksijen tedavisi gerektiğinde kullanıldıklarını akıldan çıkarmamak lazım.

Colchicine ilacı hastalık teşhisi konulduğunda, hastalara " hemen al bir tane " diyeceğimiz faydası görülen ilk ilaç gibi duruyor. Ne kadar süreyle ve ne dozda kullanılacağı araştırmanın sonuçları yayınlanana kadar doktorunuza bağlı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER