Giyilebilir Elektronik Cihazlarla Sağlığımız Emin Ellerde.

Kişilerin üstlerine giydikleri elektronik cihazlar vücudun bazı sinyallerinin devamlı monitörize edilmesini ve bunun sonucunda da COVİD-19 hastalığının şikayetsiz erken dönemde teşhis edilmesini sağlayabilirler.

Ocak 28.2021

Kişilerin üstlerine giydikleri elektronik cihazlar vücudun bazı sinyallerinin devamlı monitörize edilmesini ve bunun sonucunda da COVİD-19 hastalığının şikayetsiz erken dönemde teşhis edilmesini sağlayabilirler. 

Sıkça kullanılan, aktivite takibine yarayan saat veya saat benzeri cihazlar kişinin sağlığı ile ilgili günlük bilgiler vermekteler. Bu cihazların pandemi zamanında kıymetleri daha da artmıştır.

Farklı firmaların akıllı saatleri üzerinden yapılan bir araştırmada özellikle kalp hızında normal dışı artış üzerinden %81 oranında şikayetler ortaya çıkmadan COVİD-19 hastaları tanınabilmiş. Daha büyük hasta grubunda yapılan bir başka çalışma ise kalp hızı dışında, uyku ve aktivite parametreleri ile kişinin şikayetlerini beraber değerlendirdiğinde %80 civarında teşhis koyabilmiş. Ancak, bu tarz araştırmaların zayıf tarafı COVİD-19’u diğer viral enfeksiyonlardan ayırmak her zaman mümkün olmamış.

Günümüzde sık kullanılan akıllı saatlerin yanında başka kolay takılabilen cihazlarla teşhis imkanı artabilir. Pandemi esnasında takılan maskeler, giyilen iç çamaşırlar, kontakt lensler, bileklikler, hatta, döğmelerle farklı sinyalleri alıp bunları erken teşhiste kullanmak mümkün. Bu elektronik cihazlardan alınabilecek farklı sinyaller akıllı saatlerin verebileceği kısıtlı verilerin üzerine ekleyerek, bu akıllı saatlerin karıştırabileceği alkol kullanımı, uykusuzluk, yorgunluk, stres, ilaç kullanımının etkilerini ayırt etmek mümkün olacaktır.

Örneğin, döğmelerle vücudun kortizol seviyeleri takip edilip stres seviyeleri ölçülebilir. Giyilebilir elektronik iç çamaşırları ile ateş yüksekliği, akıllı yüzüklerle tansiyon ölçümü, kontakt lenslerle göz içi basınç ölçümü, yüz maskeleriyle de ağız veya burundaki mikroplar veya solunum anormallikleri ve diş sensörleri ile de ilaçların vücut düzeyleri takip edilebilir. Bütün bunlar doktor veya sağlık sistemlerine uzaktan da, teşhis koyma ve izleme imkanı verecektir.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Pandemi süreci hayatımızı ciddi anlamda değiştirirken, virüsle olan savaşımızda virüsü yensek de, bir çok şey eskisi gibi olmayacak. Çalışma alışkanlıklarımız, eğitim süreçleri, alışverişlerimizin yanında sağlık sistemi veya biz doktorların yapabilecekleri ya da, hastalarımızın beklentileri farklı şekillere bürünecektir.

 

Bir çoğumuz kolumuzdaki akıllı saatlerle nabzımızı, uyku düzenimizi, vücut oksijenini takip ediyoruz. Belki bir sonraki pandemide, korunmak için takacağımız maskeler üzerinden, hasta olup olmadığımız uzaktan anlaşılabilecek. Bu sayede kendimizi ve etrafımızı daha çabuk korumaya alabileceğiz veya tedavimizi başlatabileceğiz.

 

Son bir senede yaşadıklarımıza bakarak bunların çok uzak olmayacağını düşünüyorum. Yaşadıklarımızdan sonra insanların sağlık sisteminden beklentileri çok değişecektir. Umarım bütün bu teknolojiler hepimizin sağlığına hizmet ederken hayat kalitemize veya rahatlığımıza destek verecek şekilde gelişsin. Bazen bilim kurgu filmlerde gördüğümüz gibi, farklı şirket veya yöneticilerin kontrolünü arttıracak hale bürünmesin.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER