Kalp Kapak Ameliyatı Olacaklar için gelecek parlak.

Polimer bazlı yapay kalp kapağı, kalp kapak cerrahisinde çığır açabilir. 25 seneye kadar dayanıklı olabilecek bu yeni kalp kapak teknolojisi uzun süreli kan sulandırıcı kullanım zorunluluğunu da ortadan kaldırabilir

Temmuz 01.2020

 

Polimer bazlı yapay kalp kapağı, kalp kapak cerrahisinde çığır açabilir. 25 seneye kadar dayanıklı olabilecek bu yeni kalp kapak teknolojisi uzun süreli kan sulandırıcı kullanım zorunluluğunu da ortadan kaldırabilir. PoliValve  denen bu yeni cihaz hala geliştirilme aşamasında, ancak insanlarda denenme aşaması çok yakın görünüyor. Laboratuar ve hayvan denemeleri ümit vadeden bu yapay kapak, için araştırmalar başlamak üzere.

Bristol ve Cambridge üniversitelerinin kompüter modelleme, bio-malzeme, klinik öncesi geliştirme ve üretim, ile hasta ihtiyaçlarını değerlendiren klinik akademisyenlerin karışımının geliştirdiği yenilikçi PoliValve, Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Geoff D. Moggridge’e göre ‘’Her sene yüzbinlerce hastaya gereken geleneksel kapak cerrahisi için iyi bir alternatif yaratabilir. ‘’ Laboratuar ortamında geliştirilen bu kapak, günümüzde kullanılan benzerleri ile yapılan laboratuar kıyaslamalarında da, benzer fonksiyon gösterirken, 1.2 milyar atıma dayanabileceğini yani, 30 seneye yakın performans gösterebileceğini göstermiştir.

Dünyada yılda yaklaşık 1.3 milyon insana kalp kapak ameliyatı yapılıyor. Günümüzde farklı avantaj ve dezavantajları olan, iki tip yapay kapak kullanılmaktadır. Birincisi biyolojik kapaklar, vücuda uyumları yüksek, uzun dönem kan sulandırıcı gerektirmeyen , ancak 10-15 senede tekrar değiştirilmesi gereken kapaklardır. İkincisi mekanik kapakların ömürleri daha uzun olmakla beraber çok ciddi ayarlanması gereken kan sulandırıcı ilaç ihtiyacı göstermektedirler. Kan sulandırıcı kullanımında sorun olduğunda felaket komplikasyonlar gelişebilmektedir.

 

Professor Moggridge’e göre özel bir ko-polimerden yapılan bu kapak, mükemmel vücut uyumu, ile çok uzun dayanıklılık süresini birleştirirken, basit bir üretim süreci ile kapak üretim ve satış fiyatlarını da düşürecektir.

 

YORUMUM; Türkçe’de ‘’Hayal gibi..’’ terimini sık kullanırız; Bu teknoloji de aynen ‘’Hayal gibi’’. Üretmesi kolay, ucuz, dayanıklı ve ekstra ilaç gerektirmiyor. Umalım önümüzdeki 3-5 sene içinde yapılacak araştırmalar da şimdiye kadar yapılanları doğrular ve bu güzel yapay kapak, kalp kapak hastalarına seçenek olarak sunulacak seviyeye gelir.

 

 

 

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER