Kolunuzdaki saat ile aritmi teşhisini kendiniz koyacaksınız.

Egzersiz ekipmanı, etkinlik izleyicisi gibi cihazlar üreten Fitbit şirketi, kalp ritmini takip etmeye yarayan EKG aplikasyonu için ABD’de sağlık bakanlık kurumundan onay ve ticari pazarlama satış izni aldığını duyurdu. Fitbit ECG App kullanıcının kalp ritmini kaydeden ve önemli bir aritmi olan atrial fibrilasyon belirtilerini tanıyan ve normalden farklılaşmayı tanıyan bir uygulamadır.

Ekim 13.2020

Egzersiz ekipmanı, etkinlik izleyicisi gibi cihazlar üreten Fitbit şirketi, kalp ritmini takip etmeye yarayan EKG aplikasyonu için ABD’de sağlık bakanlık kurumundan onay ve ticari pazarlama satış izni aldığını duyurdu.

 

Fitbit Kaliforniya merkezli etkinlik izleyicisi, pedometre, kalp atış hızı, uyku kalitesi, tırmanılan adımlar ve zindelikle ilgili diğer kişisel ölçütler gibi verileri ölçen, kablosuz etkin giyilebilir teknoloji cihazları üreten bir Amerikan şirketidir. Fitbit ECG App kullanıcının kalp ritmini kaydeden ve önemli bir aritmi olan atrial fibrilasyon belirtilerini tanıyan ve normalden farklılaşmayı tanıyan bir uygulamadır. Ticari kullanıma bu ay çıkarılması bekleniyor. Ürünleri ülkemizde de kullanılan Fitbit’in en kısa sürede bu uygulamayı ülkemizde de kullanıma sunmasını bekliyorum.

MedStar Georgetown Hastanesi’nden Dr. Venkatesh Raman’ın yaptığı araştırmada sistemin aritmiyi %100 civarı doğru tanıdığı bulunmuş. Kendi ifadesiyle bu kadar önemli bir konuda giyilebilir bir cihazın teşhis koymada yardımı çok önemli.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Özellikle ileri yaşlarda en sık inme sebebi olan bu aritminin kişilerin günlük taktıkları bir saat ile doğru teşhisin hemen konması ve gerekli tedavilerin başlanması, inme riskini azaltmakta yardımcı olacaktır. Giyilebilir teknolojilerin teşhis ve tedavide katkıları gitgide artıyor. Bu teknolojilerin gelecekte kişilerin sağlığına belki de onlar fark etmeden katkıları çok önemli olacaktır.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER