Kalp Zarı İltihabından Çekenler için yeni ilaç.

Perikardit denilen kalp zarı iltihabının tedavisinde, rilonacept denilen inflamasyon karşıtı ilaç yeni bir araştırma sonuçlarına göre ciddi ümit vadediyor.

Ocak 11.2021

Perikardit denilen kalp zarı iltihabının tedavisinde, rilonacept denilen inflamasyon karşıtı ilaç yeni bir araştırma sonuçlarına göre ciddi ümit vadediyor. 

 

Kalp hastalığı denince akla ilk olarak kalp krizi ve kalp damar hastalıkları geliyor. Ancak bildiğimiz gibi kalbin çok farklı sorunları olabiliyor. Kalp yetmezliği, aritmiler, kapak hastalıkları diğer sorunların önde gelenleridir. Bunlar genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkarken, daha genç yaşlarda da sıkça görülen ve bazen kalp krizi ile karışan perikardit dediğimiz kalp zarı iltihabı da bir başka sorundur. Genellikle aspirin, ve benzeri ağrı kesicilerle tedavi edilen bu sorun, kimi hastalarda kortizon içeren inflamasyon ilaçları ile de tedavi edilmesi gerekebilir. Perikardit doğru tedavi edilse de, tekrarlayıcı karaktere bürünebilir. Tekrarlayan ataklar engellenemezse, kalp zarında tahribat yapıp, uzun vadede kalp zarı sertliği için açık kalp ameliyatı gerekebilir.

Bu yüzden tekrarlayan kalp zarı iltihabı, rekürran perikardit dediğimiz durumun tedavisi çok önemlidir.

 

Rilonacept denilen, yurt dışında Arcalyst adı ile satılan ilaç rekürran perikardit olan 86 hastada araştırılmış. Haftada bir cilt altına enjeksiyon ile kullanılan bu ilacı alanlarda, perikardit tekrarlama sıklığı çok azalmış. Yazarlar özellikle tekrarlayan sorunu olan hastalarda bunun kullanılması gerekliliği sonucuna varmışlar. İlaç alanlarda yapılan enjeksiyona bağlı ağrı yanında en sık yan etki solunum yolu enfeksiyonu olmuş.

Rilonacept vücudun, bağışıklık sistemimizin çeşitli uyarılara karşı verdiği yanıtı düzenleyen IL-1 tuzağı denen bir interlökin inhibitörüdür. Bu yeni grup ilaçlar, vücudun bazı abartılı bağışıklık cevaplarını düzenlemektedir.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Tekrarlayan kalp zarı iltihabı, rekürran perikardit, bazı genç hastalar için son derece rahatsız edici bir durumdur. Günümüzde artan dozda kortizon içeren ilaçlarla tedavi edilebilen ve hayat boyu devam edebilen bu sorun için Rilonacept ilacı ciddi bir umut gibi görünüyor. Umarım ülkemizde şu anda olmadığını anladığımız ve bir hayli pahalı olan bu ilaç zamanla kullanabilir duruma gelebiliriz.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER