COVİD Aşısı Yeni Mutant Virüslere Karşı da Etkili,

Gerçek hayat verilerinden bir diğeri de Katar’dan geliyor. Pfizer/BioNTech aşısı bu ülkede de COVİD’e karşı, hatta iki korkulan mutant varyantın geliştirdiği hastalığa karşı da gayet etkili.

Mayıs 09.2021

Gerçek hayat verilerinden bir diğeri de Katar’dan geliyor. Pfizer/BioNTech aşısı bu ülkede de COVİD’e karşı, hatta iki korkulan mutant varyantın geliştirdiği hastalığa karşı da gayet etkili.

 

Katar da COVİD karşısında başarılı aşılama kampanyası yürüten ülkelerden biri. 21 Aralık 2020’den, 31 Mart’a kadar yaklaşık 400.000 kişiye en az bir doz aşı yapılırken, 265.410 kişi de ful aşılandı. Ocak ortasında İngiliz varyantı B.1.1.7, Mart ortasından itibaren de Güney Afrika varyantı B.1.351’in yaygınlaştığı ülkede COVİD hastalığını yaklaşık yarı yarıya bu iki mutant virüs oluşturmuş.

 

Aşının her İngiliz varyantının oluşturduğu enfeksiyona karşı koruyuculuğu %89.5, Güney Afrika varyantınınkine karşı ise, %75 olarak bulunmuş. PCR testi ile yapılan bu değerlendirmenin dışında, kan antikor testi üzerinden yapılan değerlendirmede de benzer sonuçlara ulaşılmış. İkinci doz aşıdan 14 gün sonrasından itibaren hesaplanan ciddi veya ölümcül enfeksiyona karşı aşının koruyuculuğu ise %97 imiş.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

 

Hem İngiliz, hem de Güney Afrika varyantının daha tehlikeli hastalık yaptığı biliniyor. Hatta özellikle, Güney Afrika varyantının aşı etkinliğini de azaltabildiği biliniyor.

Aşı üreticileri Pfizer/BioNTech ve Moderna bu yüzden Güney Afrika varyantına karşı farklı ilave aşı, rapel geliştiriyorlar.Katar’da da Güney Afrika varyantına karşı enfeksiyon önleme etkinliği daha düşük. Yine de, bu araştırma bu etkinlikteki azalmanın, ölüm ve ciddi hastalık riski olarak ortaya çıkmaması çok önemlidir. Ful aşı sonrası %97’lik ciddi hastalıktan korunma bu yüzden çok değerlidir.

 

Gerçek hayat verileri, araştırma sonuçlarından farklı olabiliyor. Dün yayınladığım  İsrail verileri, Katar’dan gelen bu veriler, İngiltere ve ABD örnekleri güzel yürütülen aşı kampanyalarının hastalığı ve hatta yayılmayı önlemede başarılı olduğunu gösteriyor.

 

Yaklaşık %30 aşı karşıtlarının olduğu toplumda, zaman zaman aşı karşıtı sosyal medya kampanyalarının yapıldığı günümüzde bu verilerin toplumda paylaşılması çok önemlidir.

 

Dün de yazdığım gibi, sıranız geldiğinde aşınızı olun. Bu kabustan uyanmak için başka şansımız yok. Aşı karşıtı veya aşıya şüpheli yaklaşanlarla da bu verileri paylaşın.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER