Kolesterol Düşürücü ilaçlar, COVID-19 için faydalı.

COVID-19 tanısı konanlarda, statin grubu kolesterol düşürücü ilaç kullananların kullanmayanlara göre daha az sorun yaşadıkları görüldü. Özellikle kalp hastalarında yoğun olarak kullanılan kolesterol düşürücü…

Temmuz 02.2020

COVID-19 tanısı konanlarda, statin grubu kolesterol düşürücü ilaç kullananların kullanmayanlara göre daha az sorun yaşadıkları görüldü. Özellikle kalp hastalarında yoğun olarak kullanılan kolesterol düşürücü ilaçların kullanımına yönelik yoğun tartışmalar sürekli yaşanmaktadır. Çin’den gelen bir çalışmada  bu ilaçların, tam izah edilemeyen bir mekanizmayla COVID-19 hastalarında ölüm riskini azalttığı görüldü.

Çin’in Hubei eyaletinde COVID-19 tedavisi gören 13.981 hastanın dosyaları incelenip, bunlardan statin grubu ilaç kullanan 1000 kadar hastanın durumu, uygun kriterlerle statin kullanmayan hastalarla karşılaştırılmış. 28 günlük ölüm riski %45 azalarak ilacı kullananlarda %5.3, iken kullanmayanlarda %9.4 olmuş. Daha az hastada solunum problemleri gelişmiş, ve daha az hastanın yoğun bakıma transferi gerekmiş.

YORUMUM; Statinlerin bu avantajı nasıl sağladığı bilinmiyor, ancak hayvanlarda akciğer hasarını azalttıklarını, bağışıklık cevabını iyileştirdiklerini ve inflamasyonu azalttıklarını biliyoruz. SARS-CoV-2 infeksiyonu tedavisi için başarılı ilaç veya aşı henüz geliştirilememiştir. Bu yüzden her tür avantaj sağlayan her tür tedaviye şu an ihtiyacımız var. Yine de, bu ilaçları COVID-19 hastalarında tedavi maksatlı başlamak için erkendir.

 

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER