Kolesterol Düşürücü İlaçlar ve COVİD Riski.

Kolesterol düşürücü statin grubu ilaç alanlarda COVİD’den ölüm riski daha düşüktür. American Heart Association (AHA) COVİD-19 Kalp damar kayıt araştırmasında COVİD ile hastaneye yatırılan yaklaşık 10.000 hasta incelenmiş.

Ağustos 10.2021

Kolesterol düşürücü statin grubu ilaç alanlarda COVİD’den ölüm riski daha düşüktür.

American Heart Association (AHA) COVİD-19 Kalp damar kayıt araştırmasında COVİD ile hastaneye yatırılan yaklaşık 10.000 hasta incelenmiş. Hastaların yarısına yakını statin grubu ilaç almaktaymış. %66’sında hipertansiyon, %40’ında şeker hastalığı ve %32’sinde kalp damar hastalığı teşhisi varmış. Hastaların %41’i şişman imiş. Hastaneye yatırılan bu grup hastaların %21’i ölürken, %39’unda ciddi sorunlar gelişmiş.

 

Yazarlar özellikle kalp hastalığı olanlarda, bu ilaçların faydasının belirgin olduğunu söylerken, bu ilaçların kalp damar sorunlarını stabilize etmeleri ile ilgili bir fayda olduğunu düşündüklerini de ilave ediyorlar.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ?

 

COVİD pandemisinin ilk zamanlarında hastalığa yakalananların kalp, tansiyon ve kolesterol ilaçlarını kesmeleri gerekebileceği düşünülüyordu.Bu konuda ciddi araştırmalar yapıldı. İlaçları kesmek ve değiştirmenin doğru olmadığı görüldü.  Bu araştırma da bunlara bir başka örnek.

 

Statin grubu kolesterol düşürücü ilaçların kalp ve damar hastalığı olanlarda uzun dönemde yeni sorun yaşamayı önleyici etkileri olduğunu biliyoruz. Bu araştırma aynı zamanda COVİD geçirenlerde çok kısa dönemde de hastalık seyrinde fark yaratabildiklerini gösteriyor. Bu bizim ve hastalarımız için çok önemli ve sevindirici bir bulgu.

 

COVİD yakalanmamak için aşınızı olun, maskenizi takın, korunun. İlaçlarınıza da hastalığa yakalansanız da devam edin.

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER