Marijuana kullanımı kalbe zarar veriyor mu?

Marijuana’nın ( tıbbi adı ile cannabis) tıbbi kullanımı dünyanın farklı bölgelerinde ciddi kabul görüyor. Başta ABD’nin bazı eyaletleri olmak üzere, bir çok ülke satış ve kullanımına izin veriyor. AHA marijuana kullanımının kalbe etkisi üzerine çok detaylı bir belge yayınladı.

Eylül 12.2020

Marijuana’nın ( tıbbi adı ile cannabis) tıbbi kullanımı dünyanın farklı bölgelerinde ciddi kabul görüyor. Başta ABD’nin bazı eyaletleri olmak üzere, bir çok ülke satış ve kullanımına izin veriyor. Önemli bir kalp sağlığı kurumu olan American Heart Association (AHA-Amerikan Kalp Birliği) marijuana kullanımının kalbe etkisi üzerine çok detaylı bir belge yayınladı.

Bu belgeden özetle 5 ana çıkarımda bulunmak mümkün.

1-Cannabis kullanımının kalp ve damar sistemi üzerine herhangi bir faydası yoktur.

Belgede özellikle ağrı, zayıflık, bulantı kusma, kas spazmı gibi konulardaki düzenleyici etkisi uzun uzun anlatılmış. Ancak kalp açısından dokumante edilmiş faydası olmadığı yazılmış.

2-Kalp ve damar sistemi üzerinde potansiyel zararları olabilir.

Yazarlar inceledikleri bir kısmı küçük çalışmalardan sorunlu sonuçlara rastlamışlar. Örneğin, bahsedilen bir çalışmaya göre 18-44 yaş arası kullanıcılarda ciddi oranda inme artışı görülmüş. İlaveten THC denen aktif bileşeninin aritmi yapıcı etkisi vurgulanmış. Bazı küçük çalışmalarda da kalp yetmezliği kalp krizi hatta ani ölüm görüldüğü raporlanmış.

3- Cannabidiol (CBD) denen, cannabis içinde bulunan ve özellikle ABD’de eczanelerde raflarda reçetesiz satılan maddenin tansiyon düzenleyici, kalp atışı düşürücü etkişi olabileceği söyleniyor.

Ancak AHA eczanelerde rafta satılan bu tip maddelerin, ciddi denetimden geçmediği ve içinde bazı zararlı maddeler olabileceği uyarısı yapıyor.

4-Cannabis nasıl kullanıldığı kalbe etkisini değiştirebiliyor.

Sigara içer gibi içmek, tüttürmek sigaraya benzer etkileri ortaya çıkarabilir.

5-Sonuçta AHA kişilerin cannabis içeren ya da içermeyen herhangi bir maddeyi tüttürmemelerin ve elektronik sigara gibi ‘’vape’’ etmemelerini öneriyor.

Dr Genco Yücel ne diyor ?

Marijuana kullanımı batılı ülkelerde düzenleyici kurumların verdiği izinlerle orantılı olarak artıyor. Bazı konularda ağrı, zayıflık, bulantı gibi pozitif etkileri yüzünden tıbbi anlamda pozitif not veriliyor. Ancak kullanım açısından benzedikleri tütün, sigara içmek gibi zararlı etkileri olabileceği bildiriliyor. Bu maddeyi bazı faydalı etkileri sebebiyle hemen aklamadan özellikle kalp ve damar sağlığı açısından kapsamlı araştırılıp netleştirilmesi gerekmektedir.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER