Maskeye alıştık, Acaba sırada yüz siperliği mi var?

Plastik, şeffaf koruyucu yüz siperliklerini giymesi ve temizlemesi kolay, ancak maskeye 0 alternatif olarak, maskenin yerine geçecek şekilde önerilmiyorlar. Siperlikler hızlıca, ucuza üretilebilirler ve toplumda bulaşmayı önleyecek stratejilere dahil edilebilirler.

Mayıs 26.2020

Plastik, şeffaf koruyucu yüz siperliklerini giymesi ve temizlemesi kolay, ancak maskeye 0 alternatif olarak, maskenin yerine geçecek şekilde önerilmiyorlar. Siperlikler hızlıca, ucuza üretilebilirler ve toplumda bulaşmayı önleyecek stratejilere dahil edilebilirler. Şimdi belki de siperlik gibi pratik önlemlerin zamanıdır.

Sağlık otoriteleri, hükümetler COVID-19 enfeksiyonundan korunmada maske kullanımında fikir birliğine varmış durumdalar. Ama bir başka koruma metodu gündeme gelebilir mi?  Örneğin yüz koruyucu şeffaf plastik siperlikler maskenin yerine geçebilir mi?

Önemli tıbbi bir dergi olan JAMA (Journal of American Medical Association) da yayınlanan bir yazıda SARS-CoV-2 virüsünün diğer virüsler gibi yakın mesafeden (2 metre içi) duyarlı kişiye enfekte damlacıklarla, gözler, burun, ağza bulaşarak ya da direk elle gözler, burun ve ağza dokunarak geçtiği yolunda kuvvetli deliller mevcuttur. Aerosol denen daha küçük hava tanecikleri ile 2 metreden daha öteye bulaşımın hastanelerde müdahele yapan doktorlar açısından daha önemli olduğu vurgulanıyor. Bunun da en önemli delili havadan bulaşan suçiçeği, kızamık gibi virüslere göre çok daha az bulaşmasıdır. Bu sebeple, sostal mesafe kurallarının gevşetildiği, evde kalma kurallarının kaldırıldığı şu yaz günlerinde, basit, kolay kullanılan solunum yolu damlacık bariyerleri, el temizliği, yüze ellememe bulaşmayı önleyecektir. BU bariyerler maskeler ve yüz siperlikleridir. 

Singapur’da okul öncesi çocuklarda ve öğretmenlerde önümüzdeki ay okula dönüşle beraber, maske yerine koruyucu siperlik kullanılacak. Aynı yaklaşım ABD’de bazı okullarda da öneriliyor.

ABD’de başkan ve hükümet üyelerinin konuya yaklaşımlarına bakınca maske dışı ikinci bir koruyucuyu savunmanın zor olduğu görülüyor.

Yüz koruyucu siperlikler hastanelerde doktorlar tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Hatta maske bulmanın zorlaştığı dönemlerde bunu kullanmayı  savunan ve üretimini destekleyen tıp çalışanları da artmış. En büyük avantajları sterilizasyon kolaylığı, ve cerrahi maske gibi bir seferlik olmamalarıdır. Bunları sıcak suyla sabunla temizlemek yeterlidir. Ayrıca maskeler gibi yüzü kaşındırıp ikide birde pozisyone etme zorunluluğu da yoktur. Takması ve yüzde taşıması çok daha kolaydır. Yüzü boşta bırakıp sadece alnın bir kısmını kapatırken, takmayı bilmek de gerektirmiyor. Siz de biliyorsunuz maskeyi doğru takmanın ciddi bir raconu var. Ve en azından sokakta benim gördüğüm takanların en az yarısı bunun nasıl takılacağını bilmiyor. Bir de maske takıldığında kulağı duymayan, dudak okuyan insanların, iletişimini öldürmek de cabası.

2014’te yapılan bir öksürük simülasyonuna göre, siperlik 50cm mesafede birisi kuvvetli öksürdüğünde dahi viral iletimininSORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER