Organ Nakli Geçirmiş Olanlarda 3 Doz COVİD Aşısı Gerekebilir

Fransa’dan gelen bir rapor, organ nakli geçirmiş olan ve kullandıkları ilaçlar sebebiyle bağışıklık cevabı zayıf olan hastalardan, 3 doz BioNTech aşısı olanlarda bağışıklık cevabının iyi olduğu ve COVİD’e rastlanmadığı bildirildi.

Temmuz 15.2021

Fransa’dan gelen bir rapor, organ nakli geçirmiş olan ve kullandıkları ilaçlar sebebiyle bağışıklık cevabı zayıf olan hastalardan, 3 doz BioNTech aşısı olanlarda bağışıklık cevabının iyi olduğu ve COVİD’e rastlanmadığı bildirildi.

 

Organ nakli geçirenlerde 1 ya da 2 doz COVİD aşısı olunmasına rağmen, yeteri kadar antikor oluşmadığı ve hiç aşılanmamaya benzer şekilde COVİD gelişebildiği raporlandı.  Bu raporlar üzerine Fransa’da bu hastalarda 3. doz aşı kullanımı tavsiye edildi. Araştırmacılar bu tavsiyeyi izleyen 101 hastada sonuçları bildirmişler.

 

Hastaların 78’i böbrek, 12’si karaciğer, 8’i akciğer veya kalp, 3’ü de pankreas nakli geçirmiş. İlk iki doz 1 ay arayla yapılırken 3. doz ortalama 2 ay sonra yapılmış. Organ nakli ve aşılama arasında yaklaşık 2 sene olan hastalar, çoğunlukla kortizon benzeri olmak üzere, bir çok farklı bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanıyorlarmış. Hastalarda antikor miktarları ölçülmüş. İki aşı sonrası antikor gelişmeyen 59 hastanın yarısına yakınında 3. doz sonrası antikor geliştiği görülmüş. Antikor gelişenlerde ise antikor oranı 3. doz sonrası ortalama 36’dan 2700 civarına yükselmiş. Yaşlı ve yoğun ilaç kullananlarda antikor cevabı daha zayıf görülürken, bu hastaların böbrekleri de daha az çalışıyormuş.

 

Hastaların hiç birisinde bugüne kadar COVİD veya organ ile ilgili reddetme gibi problem görülmemiş. Ciddi yan etki gelişmemiş.

 

Dr. Genco Yücel Ne Diyor?

 

Yakın zamanda hastalığı olup ilaç kullanan, kişilerde de COVİD açısından araştırmalar yapılmaya ve bildirilmeye başlandı. Örneğin, lenfoma veya miyeloma gibi kan kanseri denebilecek hastalıklar nedeniyle kemik iliği, kök hücre nakli gibi tedavi görenlerde COVİD’in ağır geçtiği bildirildi.

 

Bu kişilerde aşı etkisi ve sonuçlarını pek bilmiyoruz. Bunun öncelikli nedeni, organ nakli geçiren hastalar bağışıklık seviyeleri düşük olduğu için, yapılan aşı araştırmalarına dahil edilip araştırılmıyorlar. Bu yüzden bu bildiri bu hastalara dair ender yazılardan biri olup, çok kıymetlidir. Bağışıklık açısından sorunlu olan bu insanlarda diğer nüfustan farklı olarak 3 doz aşı yapılması ve bunun kan seviyeleri ve hastalıktan korunma açısından faydaları gösterilirken, özellikle BioNTech gibi mRNA aşı kullanımında kaygı yaratan nakil organda da sıkıntı yaratmaması çok önemli bir bulgudur.

 

Ülkemizde de, 3 doz aşının tartışıldığı ve yapıldığı günümüzde  en azından bu farklı grup kişilerde faydasının ve zararsızlığının görülmesi biz, yani organ nakli geçirmemişlere de sinyal veriyor. Burada araştırılanın 3 doz mRNA aşısı ( BioNTech ve Moderna) olduğunu vurgulamalıyım. Bu araştırmada bahsi geçmiyor, ama, antikor seviyelerine göre 3. aşının yapılması kararı veya hiç oluşmamasına göre 4. doz aşının da yapılabileceği anlaşılıyor.

 

Zaten şu ilk fırtınayı atlattıktan, pandemiyi kontrole aldıktan sonra aşı kullanımlarının antikor seviyesi veya başka değerlere göre kişilere uygun hale getirileceğini düşünüyorum.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER