Şeker hastalarında kalpte stent konumu veya baypas operasyonu sonrası kolesterol iyice düşmelidir.

Kalp damar hastalığı olan ve damarlara stent konulması ya da, baypas operasyonu geçiren Diabet hastalarında kötü kolesterol denilen LDL seviyelerinin belirgin düşürülmeleri uzun dönemde problem yaşama şansını azaltıyor.

Kasım 11.2020

Kalp damar hastalığı olan ve damarlara stent konulması ya da, baypas operasyonu geçiren Diabet hastalarında kötü kolesterol denilen LDL seviyelerinin belirgin düşürülmeleri uzun dönemde problem yaşama şansını azaltıyor.Kalp girişimi yapılıp stent veya baypas girişimlerinin karşılaştırıldığı üç farklı çalışmada yaklaşık 4050 hastada analiz yapılmış. İşlem sonrası 1. Senede LDL kan seviyelerine göre hastalar üç gruba ayrılmış ve sonra yaklaşık 4 yıl takip edilmişler.

LDL seviyeleri 100mg/dl üzerinde olanlarda en kötü sonuçlar, en çok ölüm, kalp krizi ve inme görülmüş., LDL seviyeleri 70mg/dl. nin altında olanlarda belirgin fayda görülmüş. Arada kalan LDL seviyesi grubunda baypas olanlar, stent olanlara göre daha iyi görülmüşler.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Kardiyolojide kalp damarlarından müdahale geçiren hastalarda, stent ya da baypas farketmez, kan kötü kolesterolünün statin grubu ilaçlarla ciddi düşürülmesi önerilir.  Bu hastalar riskli kabul edilirler ve kalp için riskli denilen hastalarda da kan LDL seviyesinde hedef 70’in altıdır. Özellikle stent olanlarda seviyenin daha yüksek olmasının girişimin faydasını azaltabileceği için tedavide hedefi bu seviyelerin altında koymak çok önemlidir.

Bazen hastaların ilaçlara dair kaygıları, veya ilaca daha kısıtlı cevapları bunu zorlaştırabilir. Ama doktor ve aynı zamanda Şeker hastası da olan müdahale geçiren hastanın ana hedefi yapılanlardan maksimum faydayı görmek olmalıdır. Ölüm tekrar kalp krizi veya inmeden korunmak olmalıdır.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER