Sporcularda COVID-19 çok Masum Seyretmeyebilir.

ABD beyzbol takımı Boston Red Sox oyuncusu Eduardo Rodriguez, COVID-19 sonrası miyokardit teşhisi konulmasını takiben tedaviye alındı. 27 yaşındaki genç oyuncu…

Ağustos 04.2020

ABD beyzbol takımı Boston Red Sox oyuncusu Eduardo Rodriguez, COVID-19 sonrası miyokardit teşhisi konulmasını takiben, tedaviye alındı. 27 yaşındaki genç oyuncu, COVID-19 teşhisi konduktan sonra kendisinde bütün şikayetlerin görüldüğünü söylüyor. ‘’Şimdi hiçbir şikayetim yok. Bana kalp problemim olduğunu söylediklerinde çok şaşırdım. Göğsümde, kalbimde hiçbir şey hissetmiyorum.’’

Miyokardit çok hafiften, ölümcüle kadar geniş spektrumda kalp sorunları yaratabiliyor. Birçok dünya ülkesi gibi ABD’de spor liglerini pandemi zamanı çeşitli önlemlerle açtı veya açıyor. Ülkemizde de birçok kaygılarla beraber seyircisiz oynanan futbol ligi yeni tamamlandı. Gelecek sezonun planlaması yapılıyor. Genç ve sağlıklı sporcularda tehlikeli olabilecek miyokardit gibi sorunların ortaya çıkması bu liglerin devamını da zorlaştırabilecektir. Örneğin 23 Temmuz günü başlayan ABD beyzbol liginde bir takımın birçok oyuncusunda COVID-19 bulunması ile bir takım maçlar ertelendi ve bir sonraki basamak tartışılıyor.

Miyokardit kalp kası iltihabı, inflamasyonu anlamına geliyor. Kalp kasının kasılma yeteneğini etkileyebilir ve hızlı, anormal kalp ritmlerine neden olabilir. Çoğunlukla basit bir viral enfeksiyon nedeniyle olur.

COVID-19 çoğunlukla solunum sistemini etkilemekle beraber, miyokardite de sebep olabildiği bildirilmiştir  . COVID-19 ölüm riski %1 civarındadır. Bazı hastalarda ölüm sebebi olarak miyokardit sorumlu tutulmuştur. Bu hastalarda kalp kası inflamasyonu çoğunlukla küçük bir alanla sınırlı kalmaktadır. Daha geniş inflamasyonla aritmi, ve ağır kalp yetmezliğine ve sonuçta kardiyojenik şoka gidiş ihtimali vardır.

 

COVID-19 hastalarında miyokardit oranı bilinmiyor. Kimilerine göre COVID-19 ölümlerinin %7’sinin sebebi miyokardittir. Burada genelde verilen rakamlar hastalığın akut dönemi ile alakalıdır. Miyokardit yani kalp kası hasarının uzun dönemde de sonuçları olabileceği mutlaktır. Ancak COVID-19 sonrası gelişen miyokarditin uzun dönem sonuçları bilinmemektedir.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

Viral enfeksiyonlara bağlı miyokardit özellikle genç bireylerde kalp yetmezliğinin önemli bir sebebidir. COVID-19 her ne kadar ileri yaşlarda çok daha riskli seyrediyor olsa da, genç sağlıklı bireylerde de potansiyel olarak önemli kalp sorunlarına yol açabilir. Bu gençlerde hayat boyu etkili olabilecek sorunlar bırakabilir.

 

Corona pandemisi sırasında sosyal izolasyon, maske kullanımı kuralları uygulanırken, spor müsabakalarında , futbol beyzbol müsabakalarında sporcularda bunların uygulanamadığını görüyoruz. Müsabaka dışı antrenmanlarda, toplantılarda da bunlara riayet edilmediğini tahmin ediyoruz. Eduardo Rodriguez’in hikayesi global pandemide spor müsabakalarına katılmanın o kadar da masum olmadığının bir işaretidir. Sporcular genç yaşta, biz seyircilere iyi vakit geçirtmeye çalışıyorlar. Bizlere pandemiyi, günlük dertlerimizi unutturmaya çalışırken, meslekleri gereği yeterli önlemleri alamıyorlar. Sonuçta hastalık riski ile karşı karşıya çalışan bir meslek grubu haline geliyorlar.

 

 

 

 

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER