İsrail’den gelen mükemmel aşı sonuçları

İsrail’de ülke çapında yürüyen aşılama programı ile ilgili en büyük çalışmadan ilk haberler geldi.Pfizer aşısının iki dozu yapılmasını tamamlayan 600.000 kişide COVİD-19 enfeksiyon oranında %94 azalma görüldü.

Şubat 15.2021

İsrail’de ülke çapında yürüyen aşılama programı ile ilgili en büyük çalışmadan ilk haberler geldi.  Pfizer aşısının iki dozu yapılmasını tamamlayan 600.000 kişide COVİD-19 enfeksiyon oranında %94 azalma görüldü. Aynı sayıda aşı olmayan kişiye karşı yapılan kıyaslamada Pfizer aşı çalışmasına benzer bir sonuç elde edildi. 

 

Aşı sonucunu bildiren kurumun sorumlularına göre, aşı yapıldıktan ikinci hafta ve sonrasında etki daha da iyi görülüyor. İsrail Ulusal verilerini toplayan Weizmann Institute of Science araştırmacılarına göre, ciddi hastalık ve hastaneye yatışlarda ciddi azalma aşılamanın ilk yapıldığı 60 yaş ve üstü nüfusta görülmüştü. Aynı sonuç aşılaması  tamamlanan daha genç nüfusta da görülüyor.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor?

Bilim adamları araştırma sonuçlarının bazen gerçek hayatla uyuşmadığını bilirler. Bu sonuç ilk gerçek hayat tecrübesini yansıtması ve araştırma sonuçlarıyla uyumlu olması açısından çok değerli. Ayrıca İsrail’de virüsün İngiliz yeni versiyonunun ağırlıkta olduğu da düşünülünce, bu sonuç mutantlara karşı aşı etkinliğini de gösteriyor.

İsrail virüse karşı savaşında başarıya ulaşıyor. Darısı bizim ve tüm dünyanın başına.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER