Aşı Olanlarda COVİD-19 Olmuyor.

Önemli bir tıp dergisinin bildirdiğine göre, aşı olan insanların COVİD-19 olma şansı pratik olarak sıfıra yaklaşıyor.

Mart 29.2021

Önemli bir tıp dergisinin bildirdiğine göre, aşı olan insanların COVİD-19 olma şansı pratik olarak sıfıra yaklaşıyor.

Bu araştırma ABD Texas eyaletindeki bir üniversite hastanesinde çalışan 8000 aşılanan kişiden sadece 4 kişide hastalık görülmüş. Aşılanmayan yaklaşık 9000 kişide bu rakam 234 olmuş. 15 Aralık 2020’de başlanan aşılama programı sonrasında 9 Ocak’tan itibaren test pozitiflik oranlarında da belirgin azalma görülmüş.

 

Araştırmanın yazarlarına göre izole olan veya karantinaya alınan personel sayısında %90 civarında dramatik bir azalma görülmüş. Bu da, sağlık çalışanlarına en çok ihtiyaç duyulan günümüzde çok önemlidir. Mart ayı başı itibarıyla çalışanların %78’i aşılanmış. Aşılanmayanlar arasında aşıların etkisi ve güvenliğini kabul etmeyenler olduğu görülmüş.

 

Aşıya karşı tereddüt önemli bir problem olduğunu vurguluyorlar. Pandemide aşılamanın önündeki engellerden birinin de bu olduğunu ilave ediyorlar.

 

Dr. Genco Yücel ne diyor ?

 

Bu yazının gösterdiği önemli bir veri, aşılananların ciddi hastalanmalarının yanında hastalanmalarının da, ciddi oranda azaltılabilmesidir. Araştırma sonuçlarından fark görülmese de, gerçek hayatta bunu görmek cesaretlendiricidir.

Hastane çalışanları ile ilgili aşılama ve hastalanma rakamları çok değerli. Öncelikle hastalanma riski daha yüksek olan bu grup daha kolay araştırılıp ölçülebildiği için, veriler kolay elimize geliyor. Ayrıca yazıda da belirtildiği gibi, en çok ihtiyaç duyulan sağlık çalışanlarının, hastalanmamalarını duymak çok güzel. Benzer gözlemler ABD’de farklı hastanelerden de gelmeye devam ediyor.

Yine de aşı karşıtlığının  bu personel arasında yüksek olduğunu da üzülerek görüyorum.

Aşı karşıtlığını azaltmak da bu tip verilerin yaygınlaşması ile mümkün. Umalım ki, bu veriler artarak gelmeye devam etsin.SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER