Aşıların Deltaya Karşı Etkinliği.

Katar’dan gelen bir çalışma aşıların Delta varyantına karşı da etkili olduğunu gösteriyor. Katar’ın tümünde yaklaşık 1 milyon kişide yapılan araştırmada mRNA aşıları, Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları değerlendirilmiş.

Ağustos 12.2021

Katar’dan gelen bir çalışma aşıların Delta varyantına karşı da etkili olduğunu gösteriyor.

Katar’ın tümünde yaklaşık 1 milyon kişide yapılan araştırmada mRNA aşıları, Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları değerlendirilmiş. Şikayet ile ve şikayetsiz hafif tüm COVİD hastalığına karşı Pfizer/BioNTech aşısının koruyuculuğu ilk aşıdan sonra ve ikinciden önce %64, ikinci aşıdan sonra ise %53 olarak hesaplanmış. Moderna aşısı için bu rakamlar %79 ve %84 imiş. Ciddi sorun, ve ölümcül hastalığa karşı ise koruyuculuk ikinci dozdan 14 günden fazla sonrasında ise %89 ve %100 olarak ölçülmüş.

 

Yazarlar Katar’da Aralık 2020’de başlayan aşı kampanyasında 12 yaş üzeri nüfusun yaklaşık %90’ı en az bir doz, %74’ü ise iki doz aşıyı olduğu için Delta varyantına bağlı salgın görülmediğini belirtiyorlar. Her iki aşının da Delta’ya bağlı hastaneye yatış ve ölümü ciddi oranda, herhangi düzeyde hastalığı ise daha az olmak üzere başarıyla engellediği sonucuna varmışlar.

Dr. Genco Yücel Ne Diyor ?

COVİD pandemisinin son fazında bütün dünyada Delta varyantı daha dominan bir konuma geçti. Delta varyantından sorun yaşayanların büyük kısmı aşılanmayan veya yeterli aşı dozu almayanlar olduğu görülüyor. Yine de, aşılananlarda hastalanma oranı ve aşının Delta varyantına karşı etkinliğinde elimizde farklı veriler mevcut. Bu çalışma bu konuda ülke bazında gerçek hayat verileri sunuyor. Aşının aşılanma kampanyasının çok başarıyla yapıldığı, neredeyse tüm nüfusun aşılandığı bir ülkede sonuçları sunuyor. Bu da, ülkemiz henüz %40 civarı aşılanmayı başarmış olan ve bunun büyük kısmını farklı bir aşıyla (Sinovac) yapan ülkelere uyarlanması doğru olmayabilir. Ancak yine de, başarılı bir kampanya sonrası neler beklenebileceği hakkında fikir veriyor.

 

Aşıların ilk zamanlardaki başarılı sonuçlarının Delta varyantı ile azaldığı görülse de, yazarlar özellikle son aylarda artan aşılanma oranı ile enfeksiyon hızının kesildiğini ve ülkede yeni keskin artışlar görülmediğini vurguluyorlar. Bu da ümit verici.

 

Katar’da aşı yaşı 12’ye inmiş durumda. Bunun da, ülke çapındaki iyi sonuçlara etkisi olduğunu düşünüyorum. Bilmediğimiz sebeplerle, ülkemizde hala okul yaşındaki çocuklara aşılama başlatılmadı. Bir ay içinde okulların açılacağını dikkate alırsak bunun süratle başlanması çok yerinde olacaktır. Umarım karar vericiler kısa sürede 12 yaş çocuklara inecek şekilde kampanyayı genişletirler.

Aşımızı olup pandeminin hızını keselim. Kendimizi ama daha önemlisi yakınlarımızı koruyalım.

 SORU SORUN

Soru Sor

Soru Sor formunu doldurarak sorununuzu sorun, biz yanıtlayalım…

GÖNDER

Muayene

Muayene olmak istiyorsanız,
Muayene Formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER